Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 


O
ogródku
 


 

 

Ogródek położony jest w samym środku miasta. Zajmuje niezbyt dużą powierzchnię - około 12 arów. Ze względu na lokalizację, priorytetową sprawą przy jego zagospodarowywaniu było odizolowanie się od zgiełku ulic miasta.

Centralne miejsce w ogródku zajmuje czereśnia - czereśnia staruszka. Pamięta jeszcze czasy sprzed II wojny światowej. Liczy sobie prawie 70 lat. Jej wygląd związany jest z wydarzeniem z czasów wojny. W 1939 roku podczas działań wojennych została trafiona odłamkiem i "rozdarta" na dwie części.

czereśnia

Wiosną zachwyca nas pięknem i wspaniałym zapachem kwiatów, latem - obfitością owoców. 

Gorzej jesienią, gdy liście opadają... choć i w tej kwestii można dopatrzyć się pozytywów. Grabienie liści to w końcu ruch na świeżym powietrzu, a ruchu nigdy nie za wiele he he...

czereśnia

 Najstarszą częścią ogródka jest strona północno-wschodnia.

Pierwszym iglakiem posadzonym przez nas był jałowiec pospolity. Rośnie do dziś i w niczym nie przypomina tej małej, drobnej sadzonki. Obecnie jest prawie pięciometrowym krzewem. Może nie jest zbyt urodziwym okazem, ale (z wyżej wymienionego powodu) darzymy go wielką sympatią.

strona północna

W tej części ogródka znajdują się krzewy, w większości kilkunastoletnie: jałowce, tuje, jodła, świerk i jeszcze wiele innych. Między nimi rosną rośliny skalne, sasanki, tulipany, narcyzy, szafirki...

widok na stronę wschodnią strona północna widok od strony wschodniej 
widok na stronę północno-wschodnią na stronę północną widok od strony północnej

Stronę wschodnią od ulicy odgradza żywopłot z sześcioletnich tuj. Ten zakątek jest najbardziej zielonym miejscem w naszym ogródku.

widok na stronę południowo-wschodnią żywopłot z tuj widok na stronę południowo-wschodnią

W części południowo-wschodniej rosną drzewa owocowe: jabłonie, morele, grusza, wiśnie i śliwy. 

wiśnia jabłonie śliwa i jabłoń

 

Drzew dużo, owoców mało, bo nie pryskamy. Na brak liści jesienią nie narzekamy...

 strona południowo-wschodnia

 

Część ogrodzenia od strony południowej przysłania żywopłot z jałowców pospolitych (leśnych).

żywopłot z jałowców pospolitych

Najmłodszą częścią, a zarazem najbardziej kolorowym zakątkiem ogródka jest strona południowo- zachodnia. Pozyskaliśmy ją 3 lata  temu (2003r.) i od tego momentu intensywnie pracujemy nad tym kawałkiem ziemi. Rośnie tu wiele iglaków, zarówno dojrzałe jak i młode krzewy, o bardzo zróżnicowanych formach i barwach: świerki, jodła kalifornijska, tuje, cyprysy, sosna himalajska, kosodrzewiny.  Część z nich - te starsze - zostały przesadzone ze starej części ogrodu. Również dawny "zachodni" żywopłot  przesadziliśmy wzdłuż nowego ogrodzenia. Oprócz krzewów iglastych rosną: krzewy liściaste (wierzba integra, berberys, magnolia), tawułki, parzydło leśne, skalniaki, orliki, ostróżki, firletki i wiele innych, o których będę pisała w aktualnościach. 

widok od strony zachodniej widok na stronę południowo-zachodnią rabata południowo-wsch.

 I to na razie wszystko...

Więcej informacji na temat ogródka znajdziecie Państwo w dziale "Aktualności", a także bardzo dużo zdjęć (wszystkiego, co u nas rośnie) w dziale "Album" - Zapraszam

19.09.2008

Witam ponownie,

Minęło 2 lata. Strona, jak nie trudno zauważyć, zmienia się. Jej pierwotnym założeniem było pokazanie roślin naszego ogródka, ich krótki opis, a także dzielenie się z Państwem swoimi spostrzeżeniami. Z czasem, gdy większość roślin została opisana, pierwszy zamysł jakby sam się wypalił, umarł śmiercią naturalną. Choć, jeśli w ogródku kwitnie jeszcze wcześniej nie opisana przeze mnie roślina, piszę kilka słów na jej temat. Ale, jak widać, opisów jest już bardzo mało. Wydaje mi się, że pisanie o tych samych roślinach co roku jest zbędne. Jeżeli ktoś chce znaleźć informacje na temat konkretnej rośliny, zawsze może wejść w taki sam miesiąc z poprzednich lat znajdujący się w Archiwum. Sądzę, że to dobre rozwiązanie, a ja nie powielam wcześniejszych informacji. 
Ogród to nie tylko rośliny, to także zwierzęta. A ponieważ temat roślin mam w dużej mierze wyczerpany, postanowiłam więcej czasu poświęcić faunie. Wcześniej nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, z jak dużą różnorodnością owadów zetknę się w naszym ogródku. Wydaje mi się, że ich tryb życia, zachowania, to bardzo interesujący temat i dlatego pozwoliłam sobie poświęcić im tyle miejsce na naszej stronce.
Kolejną zmianą, myślę, że wzbogacającą naszą stronę jest nowy dział Galeria. Znajdują się tam zdjęcia zarówno fauny jak i flory naszego ogródka, i nie tylko ... Zapraszam do oglądania.

 
Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone