Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

 


Rok 2006

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


maj... niech no tylko zakwitną jabłonie... 

 

Początek miesiąca przywitał nas deszczową pogodą. Temperatura nie powala, ale jest całkiem znośnie. Wszystko rośnie jak na drożdżach, chwasty też.

Maj to najpiękniejszy miesiąc, miesiąc kwitnących jabłoni... 

W ogródku jest biało i pachnąco, a to za sprawą drzew owocowych. Co prawda przekwitły morele ale kwitną śliwy, czereśnie, wiśnie, no i oczywiście jabłonie. Ptaki niestrudzenie śpiewają cały czas i to już od czwartej rano.

Jest to także miesiąc tulipanów, moich ulubionych wiosennych kwiatów. Muszę się pochwalić, mam ich całkiem niezłą kolekcję. A wszystko zaczęło się  pewnego "8-go marca".

Mąż, znając moją słabość do tulipanów,  podarował mi na Dzień Kobiet nietypowy prezent - cebulki tulipanów. I przyznam, że trafił w dziesiątkę. Miał to być taki prezent z opóźnionym działaniem. I był, i to jeszcze z jakim opóźnieniem. Cebulki wsadzałam wiosną i na własnej skórze przekonałam się, że to był błąd. Większość tulipanów w ogóle nie zakwitła, wyrosły tylko takie anemiczne roślinki. Za to w następnym roku pięknie zakwitły już wszystkie. Od tamtej pory wiem, że cebulki tulipanów znacznie lepiej sadzić jesienią, najlepiej koniec września, październik.

tulipany

Forsycje, pierwiosnki, krokusy i wiele innych kwiatów już przekwitły. Teraz kwitną:

bergenia barwinek gęsiówka ubiorek zimozielony
żagwin ogrodowy floksy szydlaste floksy szydlaste omieg

floksy szydlaste żagwin ogrodowy szafirki floksy szydlaste
kuklik sasanki lak pospolity irysy karłowate
floksy szydlaste  ubiorek narcyzy floksy szydlaste

narcyzy

kaczeńce kuklik floksy szydlaste
skalnica gęsiówka miesiącznica

W moim malutkim warzywniku wzeszła już rzodkiewka i jeszcze coś... marchewka albo pietruszka. W tej chwili trudno mi powiedzieć co to. 

Na grządce obok warzyw posadziłam także aksamitki. Podobno ich zapach odstrasza mszyce, zobaczymy...

Trawa zazieleniła się, wszystko dokoła kwitnie i pachnie, nawet nasiona kwiatów, które rozsiały się jesienią, wschodzą. Jednym słowem, ogródek tętni życiem, a moje iglaki dopiero teraz budzą się z zimowego snu ... i to nie wszystkie.

 

Jodła kalifornijska "Abies concolor" - ze względu na pokrój i ubarwienie jest bardzo efektownym drzewem. Dorasta do wysokości 20-30 m. Dobrze rośnie na średnio wilgotnych oraz na suchych lub żwirowatych glebach, ubogich w składniki odżywcze. Jest to jodła najbardziej odporna na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Igły długie, charakterystycznie ułożone, łuskowato podnoszące się ku górze o tępo zaostrzonych lub zaokrąglonych wierzchołkach.

jodła kalifornijska

Modrzew europejski (Larix decidua) jest drzewem bardzo szybko rosnącym. Zeszłoroczny przyrost mojego 3-letniego drzewka - równo 1m.  To całkiem niezły wynik. Lubi stanowiska nasłonecznione. Jest   odporny na zanieczyszczenie powietrza pyłem i dymami, niewymagający, dobrze znosi niskie temperatury.

 

Wczesną wiosną rozwija intensywnie zielone igły (a mój dopiero teraz), które jesienią przebarwiają się na żółto, a opadają na zimę.  Bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. Nadaje się na żywopłoty i szpalery. Niestety często atakowany jest przez mszyce - ochojniki i nie ma innej rady, trzeba pryskać.

modrzew

Cis pospolity (Taxus baccata) - drzewo lub krzew długowieczny, iglasty, zimozielony, wysokości do 20m. Rośnie bardzo wolno, początkowo do 10-15 cm rocznie, potem przyrost ustaje. Jest rośliną trującą.

Ten cis sam się wysiał - podobnie jak kilka innych rosnących w naszym ogródku. Najprawdopodobniej ptaki przyniosły jego nasiona.

cis pospolity

Igły są miękkie, spłaszczone i często łukowato wygięte, z wierzchu ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Układają się na gałązkach w dwóch szeregach i żyją do pięciu lat.

Cis rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku jest najstarszym drzewem w Polsce. Jego wiek ocenia się na 1250 lat.

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) jest krzewem wieloletnim, dorasta do 3m, a czasami jako drzewo nawet do 10m wysokości. 

Rośnie na ziemi jałowej, piaszczystej - stąd jego nazwa. Lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od mroźnych, wysuszających wiatrów. Owoce jałowca stosowane są powszechnie jako lek w różnych schorzeniach - działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, moczopędne, żółciopędne, pobudzające żołądek.

jałowiec pospolity

Większość naszych jałowców to już niemłode krzewy. Mają po kilkanaście lat. Żeby poprawić ich wygląd, przycinam je systematycznie - dają się bardzo łatwo formować.

 

Świerk biały (Picea glauca) "Conica" - dorasta do 3,5 m wys. i 1,5 m szer., przyrosty ok. 8 cm rocznie. Lubi stanowiska słoneczne. Może być sadzony w grupach lub pojedynczo w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach lub w kompozycjach pojemnikowych. Igły bardzo cienkie, delikatne, jasnozielone, stare z niebieskawym odcieniem.

świerk biały

Sosna zwyczajna, pospolita "Pinus sylvestris" - drzewo iglaste, wiecznie zielone. Przeciętnie osiąga wysokość 30 metrów, wyjątkowo dorasta do 40 m.  Drzewa rosnące samotnie mają rozłożyste, dosyć gęste korony, w skupiskach leśnych tracą dolne gałęzie, przybierając pokrój parasolowaty.

Igły szarozielone do niebieskozielonych, osadzone parami na krótkopędach, długości 3-5 (7) cm, grubości 1-2 mm. Sztywne i twarde, skręcone dookoła swojej osi. Pozostają na drzewie od 3 do 6 lat.

Igły Szyszki osadzone na krótkich szypułkach, osiągają od 3 do 7 cm długości. Osadzone są pojedynczo lub po 2-3 obok siebie.

sosna zwyczajna

W ogródku rosną dwie sosny zwyczajne. Jedna liczy sobie przeszło 15 lat. Jest już pokaźnych rozmiarów. Rośnie blisko innych iglaków i dlatego od pewnego czasu reguluję jej kształt, tak żeby dobrze komponowała się z innymi krzewami. 

 

Na przełomie maja i czerwca w niektórych miejscach przycinam jej przyrosty o połowę. Dzięki temu  gałęzie rosną wolniej i są bardziej gęste, natomiast te nie przycinane są rozłożyste i znacznie dłuższe. Nasz syn, Paweł twierdzi, że jest to najładniejsze drzewo w naszego ogródka. Druga, jeszcze bardzo młoda sosenka, wysiała się z nasionka starej sosny. Rośnie blisko jodły (drzewo duże). Nie ma warunków na wyrośnięcie na duży okaz, więc zaczęłam ją przycinać już bardzo wcześnie.

sosna zwyczajna

Sosna górska (kosodrzewina) "Pinus mugo" jest to roślina niska, prawie ścieląca się po ziemi z wznoszącymi się ku górze wierzchołkami. Charakteryzuje się dużą zdolnością przystosowawczą, zajmując siedliska bardzo skrajne. Jest wybitnie odporna na mróz i wiatr, nie wymaga długiego i ciepłego lata. Występuje na obszarach górskich chroniąc glebę przed erozją oraz zapobiegając przed tworzeniem się lawin.

Igły ustawione parami na krótkopędach, długości 3-6cm, sztywne i grube, ciemnozielone. Stosunkowo trwałe, utrzymują się nawet do 10 lat. Szyszki jajowate, błyszczące, brązowe o długości 3-6cm.

kosodrzewina

Jałowiec (Juniperus virginiana) "Skyrocket" - rośnie na wysokość do 6 metrów. Tworzy formy drzewiaste o najwęższym pokroju kolumnowym. Stosunkowo szybko rośnie, co jest głównym powodem jego popularności.

 

Igły o zabarwieniu sinoniebieskim. Wymaga gleb piaszczystych, suchych. Bardzo źle znosi zastałą wodę. Lubi stanowiska nasłonecznione, choć toleruje także półcień. Jałowiec ten jest doskonałym materiałem na żywopłoty.

Rosną u nas dwa jałowce "Skyrocket", starszy - 12-letni, jest już wysokim krzewem - przeszło 4,5 m i młodszy (ukorzeniony przeze mnie) - znacznie niższy - ma niewiele ponad 1,5 metra wysokości.

jałowiec Skyrocker

Koniec pierwszej dekady maja

Pogoda całkiem niezła jak na tę porę. Od końca kwietnie temperatura w nocy nie spadła poniżej zera. To dobra prognoza dla drzew owocowych, a w szczególności moreli. Kwitną bardzo wcześnie, więc są narażone na przymrozki i dlatego w naszym klimacie często nie owocują. W tym roku spodziewaliśmy się większej ilości owoców, a tu przykra niespodzianka. 

Na jednej moreli 6-letniej, bardzo obficie kwitnącej, pousychały gałązki razem z owocami. Czyżby drzewo przesiliło się od nadmiaru owoców. Druga, starsza, 30-letnia miała znacznie mniej kwiatów, a w tej chwili ma dużo więcej owoców niż ta młodsza. Ma tylko kilka przyschniętych gałązek. Oj nie pojemy  moreli w tym roku.

Zbliżają się zimni ogrodnicy, a dopiero niedawno zaczęły kwitnąć jabłonie i śliwy. Prognoza pogody jest dość optymistyczna. W tym roku zimni ogrodnicy mają być dla nas wyjątkowo łaskawi (bez przymrozków), zobaczymy...

Śliwa i jabłoń całe obsypane kwiatami, ale czy będą owoce...

śliwa jabłoń

Druga połowa maja 

Jest cieplutko, słonecznie, od czasu do czasu popada, trochę pogrzmi. Ot taka wiosenna pogoda.

Drzewa owocowe już przekwitły. W ogródku wzrok przyciągają  głównie różne odcienie zieleni, a to dzięki roślinom iglastym. Okres ten niewątpliwie należy do nich. Wszystkie wspaniale wyglądają.

jałowiec pospolity, żywotnik zachodni "Hoseri" (tuja książkowa),  żywotnik zachodni "Columna" (tuja kolumnowa), sosna pospolita

jałowiec pośredni "Mint Julep", żywotnik zachodni "Europa Gold", cyprysik groszkowy "Bouleward", jałowiec pospolity

świerk biały "Conica", żywotnik zachodni "Columna", jałowiec "Skyrocker", żywotnik zachodni "Hovei" (tuja kulista), jałowiec pospolity, sosna pospolita

cyprysik Lawsona "Ivone"

żywotnik zachodni "Europa Gold"

cyprysik Lawsona "Golden Wonder"

jodła kalifornijska "Abies concolor

żywotnik zachodni
"Yellow Ribbon"

żywotnik zachodni (Golden Globe)

 

 

Tuja occidentalis "Homstrup" - stożkowa, wolnorosnąca odmiana żywotnika, po 10 latach osiąga 2m wysokości. Pędy gęsto ułożone, ciemnozielone. Wymaga dosyć żyznych gleb. Polecana jest na żywopłoty, do pojemników.

tuja occidentalis Homstrup

 

 

Chamaecyparis obtusa "Bouleward" - wolno rosnąca odmiana cyprysika o wąskostożkowym pokroju,  po 10 latach osiąga około 2m wysokości. Igły miękkie, nie kiełkujące, srebrzystoniebieskie. Wymaga gleb żyznych i wilgotnych oraz osłoniętego stanowiska.

cyprysik groszkowy Bouleward

A co słychać w kolorowej części ogródka...

Tulipany w większości przekwitły, pozostały głównie żółte papuzie i bordowe. W dalszym ciągu kwitną: floksy, żagwin, lak, bratki, kukliki, ubiorki, orliki, konwalie, złocienie, nagietki, śniedki baldaszkowate.

sasanka poziomki lak pospolity miesiącznica
tytoń ozdobny irys gazania sanvitalia
gazania śniedek baldaszkowate miesiącznica floksy szydlaste
sanvitalia szafirek nagietek złocień
złocień gazania irys tytoń ozdobny
żurawka konwalia tytoń ozdobny czarnuszka damasceńska
omieg aksamitka bratek kuklik

Zakwita dereń biały (Cornus alba Sibirica)...

Dereń biały, mimo że jest gatunkiem krzewiastym, został uformowany na kształt drzewka. Jego korona daje się łatwo kształtować. Podobnie prowadzę inne krzewy: forsycję, pigwę, psiankę, fuksję, z tym że u części z nich pień został utworzony z zaplecionych w warkoczyk gałązek.

dereń biały

magnolia liliiflora "Nigra"

magnolia  liliiflora "Nigra"

Niestety przegapiłam okres kwitnienia wierzby Hakuro nishiki.

 

W kwietniu na jej gałązkach pojawiły się małe bazie. Zaraz po nich wyrosły różowe listki, które z czasem przebarwiły się na kolor biało-zielony. W tej chwili na drzewku są głównie biało-zielone listki, jedynie na końcach gałązek pozostało jeszcze trochę różowych.

wierzba Hakuro nishiki

19 maja - od rana pada i to solidnie, temperatura nieco niższa - 16ºC. Dla mojej podsychającej trawy pogoda wymarzona. Myślę, że tawułki też będą zadowolone i pewnie niedługo pięknie zakwitną.

Koniec maja - chłodno, pada deszcz, temperatura oscyluje wokół 13°C.

Co roku o tej porze pojawia się ten sam problem - ochojnik. 

Ochojniki świerkowo-modrzewiowy i świerkowy zielony są  mszycami, zimującymi w postaci larw w załamaniach kory. Swój  rozwój  rozpoczynają bardzo wczesną wiosną. W okresie kwitnienia dereni i forsycji larwy przekształcają się w samice, które składają jaja w pobliżu pączków, igieł modrzewi. Jaja składane przez ochojnika świerkowo-modrzewiowego są ciemno zabarwione, natomiast świerkowego zielonego - zielone i składane w znacznie mniejszej ilości.

modrzew zaatakowany przez ochojnika świerkowo-modrzewiowego

Z jaj dosyć szybko wylęgają się larwy, które rozchodzą się po gałązkach i igłach, rozpoczynają żerowanie, które z czasem prowadzi do kolankowego załamywania się igieł modrzewia.

Żerują również na świerkach. W maju lub czerwcu na zakończeniach pędów lub u podstawy tegorocznych przyrostów widać około centymetrowej długości szyszeczki, lub większe dwu- lub trzycentymetrowe, nieco wydłużone, z wyglądu podobne do  ananasa. W czerwcu szyszeczki te zaczną się otwierać, a z ich wnętrza wylecą uskrzydlone mszyce, które zasiedlają modrzewie znajdujące się  w niedalekim sąsiedztwie.

wyrośl w kształcie szyszki

W naszym ogródku rośnie pięć świerków pospolitych (Picea abiesi), niestety wszystkie zostały zaatakowane przez ochojniki. Jedyne co mogę teraz zrobić, to usunąć wyrośla razem z tegorocznymi przyrostami. W poprzednim roku urywałam tylko "szyszeczki" (szkoda mi było nowych przyrostów), jednak nie była to w pełni skuteczna metoda. Bardzo często w miejscach, z których je usuwałam, pojawiały się nowe. A jeżeli ich nie było, to i tak taka młoda gałązka rosła znacznie słabiej, była zdeformowana, często usychała. Poprzedniej wiosny pozbyłam się wszystkich wyrośli i myślałam, że teraz będzie ich znacznie mniej na świerkach. Niestety, myliłam się. W tej chwili wydaje mi się, że jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie jednak oprysk i to już wczesną wiosną. Walka z ochojnikami jest bardzo trudna. Przede wszystkim świerki i modrzewie nie powinny rosnąć blisko siebie. Trzeba pamiętać o ich ochronie już wczesną wiosną, kiedy larwy opuszczają zimowe kryjówki. Najlepszymi środkami są preparaty oparte na oleju parafinowym. Jeżeli na pędach świerka pojawiły się  szyszki zawierające larwy ochojników, należy je systematycznie usuwać zanim się otworzą.

Kończy się maj, większość drzew owocowych ma już duże owoce. Moreli jest mało, ale za to jakie wielkie. Czereśnie, śliwki i wiśnie bardzo ładnie rosną.

morele wiśnie jabłka czereśnie śliwki

Grządka z warzywami robi się coraz bardziej zielona, ale mówiąc szczerze, nie ma  się czym  pochwalić. 

 

Bardzo słabo wzeszła marchewka i pietruszka. Koperek też jakiś lichutki. Rzodkiewka całkiem nieźle rośnie - ale głównie natka, gorzej z korzeniem.  Jedynie sałata ratuje honor wszystkich moich warzywek. Rośnie jak na drożdżach i nawet główki się zawiązują.

I na koniec przyszedł czas przyjrzeć się sosnom, czy już pora na postrzyżyny...  Jeszcze tydzień można poczekać.

           

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone