Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

 


Rok 2006

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


lipiec... kwiaty w kolorze cytrusów

 

Pogoda - słońce, nieskazitelny błękit nieba, lekki zefirek, a temperatura - jak na równiku.

A w ogródku... 

Kwitną kwiaty w kolorze cytrusów.

Rudbekia (Rudbeckia hirta) tworzy silne rozgałęzienia, prawie krzewy. Długo kwitnie od lipca aż do mrozów. Jest doskonałą rośliną na kwiat cięty. Utrzymują się w wazonie do 14 dni.

Ścina się je, gdy są całkowicie rozwinięte i zanurza natychmiast w wodzie. Jeśli zerwie się je przed całkowitym rozwinięciem, więdną szybciej.

rudbekia

Rudbekia dwubarwna (Rudbeckia bicolor) wysokość 30-50cm.

rudbekia dwubarwna

Nagietek (Calendula) w rejonach o ciepłym klimacie kwitnie przez cały rok. Pochodzi z południowych rejonów Europy. Jest to skromna roślina, która dobrze czuje się na wszystkich glebach, ale najlepiej na wapiennych, na stanowisku słonecznym. Po przekwitnięciu kwiatów, trzeba je usuwać, jeżeli zostawi się  dojrzałe nasiona na roślinie, nowe kwiaty będą pojedyncze, mniejsze i w końcu w ogóle przestaną się ukazywać.

  

Kwiaty nagietka są szczególnie dekoracyjne w odosobnionych grupach na tle ciemnych roślin iglastych lub niebieskich ostróżek.

nagietek

Liliowiec ogrodowy, smolinos (Hemerocallis) - jeden z najbardziej fotogenicznych kwiatów w moim ogródku. 

smolinosy

Aksamitka (Tagetes) - roślina jednoroczna, pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawia się trzy dość wyraźnie różniące się gatunki: aksamitkę wzniesioną (Tagetes erekta), która osiąga 80cm wysokości, aksamitkę rozpierzchłą (Tagetes patula), o wysokości 15-40cm i aksamitkę wąskolistną (Tagetes tenuifolia), która nie przekracza 20 cm wysokości i ma wydłużone liście. Aksamitka jest rośliną mało wymagającą. Wymaga stanowiska nasłonecznionego, można ją przesadzać nawet podczas kwitnienia.

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia)

aksamitka wąskolistna

 Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula)

aksamitki 

Uczep złocisty, złoty deszcz (Bidens aurea) - roślina wieloletnia uprawiana u nas jako jednoroczna. Pędy długości do 1 m ścielące się po podłożu. Kwitnie obficie od maja do października na stanowisku słonecznym i w półcieniu. Zastosowanie jako roślina balkonowa i ogródki skalne.

Kwiaty drobne o barwie intensywnie żółtej, idealna do ożywienia każdej kompozycji
Uczep w moim ogródku jest sporym utrapieniem. Bardzo łatwo się rozsiewa i rośnie dosłownie wszędzie. Pielęgnacja ogródka to, w dużej mierze, usuwanie tej roślinki z niepożądanych miejsc
.

uczep złocisty

 

Wiciokrzew Tellmanna (Lonicera tellmanniana) - bardzo efektowne, obficie kwitnące pnącze, kwiaty rurkowate, miedzianożółte, osiąga 5m wysokości.

wiciokrzew Tellmanna

Lwia paszcza, wyżlin (Antirrhinum majus) - uprawiana jako roślina jednoroczna, mimo, że tam gdzie rośnie dziko, tzn. w ciepłych rejonach Europy, Azji i Ameryki, jest rośliną wieloletnią. Byłaby nią i u nas, gdyby zniosła surowe zimy. Odznacza się wyjątkowym bogactwem kolorów. Zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i kwitnie aż do pierwszych mrozów. 
Wymaga stanowiska całkowicie nasłonecznione, obfitego podlewanie podczas całego okresu kwitnienia
.

Wiele lat temu kupiłam kilka sadzonek tych kwiatów i mam je do dziś. Rozsiewają się same. Niektóre z nich, gdy zima nie jest zbyt mroźna, przetrzymują ją i wtedy zaczynają kwitnąć znacznie wcześniej.

lwia paszcza

Floksy, płomyk (Phlox) - rośnie dziko w Ameryce Północnej oraz w północno-wschodniej i północnej Azji. Płomyk zawdzięcza swą nazwę obfitości kwiatów. Jego charakterystyczną cechą jest ich różnobarwność. Można spotkać go w niemal wszystkich odcieniach, może z wyjątkiem żółtego.

Moje floksy co roku mają mączniaka rzekomego. Chorobę tę wywołują grzyby Bremia sp., Peronospora sp. Na dolnej części liści pojawiają się owalne, żółte plamy przechodzące w barwę czerwonobrązową i nalot grzybiczy. Zaatakowane liście z czasem obumierają.

floksy

Kosmos, onętek (Cosmos) - rośnie dziko w Ameryce Południowej i na południu Ameryki Północnej. Jest to wdzięczna roślina jednoroczna, dość wysoka (dorasta do 1m), silnie rozgałęziona. Kwiaty pojedyncze, białe, różowe, czerwone (10cm średnicy). Kwitnie od lipca aż do końca jesieni, dobrze się czuje na wszystkich glebach. Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru, narażony jest bowiem na łamanie łodyg. Kosmosy raczej nie nadają się do małych ogródków. Najlepiej prezentują się w grupach.

kosmosy

Zakwitły białe, różowe i czerwone tawułki (Astilbe arendsii).

tawułka biała tawułka jasnoróżowa tawułka czerwona

Malwa, prawoślaz (Althaea) - odznacza się właściwościami leczniczymi znanymi już w starożytności. Roślina dwuletnia, kwiaty pojedyncze lub pełne o średnicy do 10cm. Kwitnie w drugim roku po siewie. Jest bardzo dekoracyjna. 

Ze względu na silny i bujny wzrost nadaje się do zakrywania ścian, do ozdabiania wejścia.

malwa

Bardzo ładnie wygląda także przy ogrodzeniach, zwłaszcza drewnianych.

Dojrzały już wiśnie i czereśnie.

wiśnia czereśnia

W warzywniku robi się kolorowo. Zakwitła rzodkiewka, koperek, kwitną również aksamitki - "odstraszacze mszyc". Między warzywami można zobaczyć białą lwią paszczę, tojeść i drobne żółte kwiatuszki (złoty deszcz), a także gromadka różnokolorowych kosmosów rosnącą nieopodal rzodkiewki. Koło pietruszki zauważyłam werbenę - już niedługo i ona zakwitnie. Tak to bywa, gdy grządka warzywna powstaje w miejscu, gdzie wcześniej rosły kwiaty. Ale co by nie mówić, taki przydomowy kawałeczek działki z warzywami jest bardzo przydatny, i na dodatek świadomość, że to co rośnie  nie jest pryskane...

Środek lipca...

A pogoda... lepszej nie można sobie wymarzyć. Żeby tak jeszcze chciało popadać, bo trawa podsycha. Wtedy już naprawdę cała byłabym w skowronkach.

Ogródek mieni się całą gamą kolorów. Kwitną wielobarwne lwie paszcze, kosmosy, żółte, pomarańczowe i brązowe aksamitki , kremowa juka, różowe floksy, fioletowa i biała liatra, rudbekie, delikatna niebieska czarnuszka i lobelie, tawułki białe, różowe i czerwone, jasno i ciemnoniebieskie ostróżki, obok nich płomienne nagietki. Niemalże w każdym miejscu ogródka można dostrzec wszędobylski uczep złocisty. W pobliżu przekwitających białych i ościstych rozchodników ponownie zakwitły złocienie, a pod jabłonką widać pomarańczowe smolinosy. Jest także rojnik murowy, dumnie prezentujący swoje bladoróżowe kwiaty. W jego bliskim sąsiedztwie ciągle, niestrudzenie kwitnie żurawka (jeden z najdłużej kwitnących kwiatów) i jeszcze, chyba najbardziej kojarzące się z lipcem malownicze malwy o kwiatach od jasnoróżowych aż po prawie czarne, górujące nad całym ogródkiem. Zaczynają również rozkwitać pierwsze werbeny, dalie, cynie...

Cynia (Zinnia) - roślina jednoroczna, pochodzi z Ameryki Środkowej. Do Europy została sprowadzona w 1759r. Nazwa pochodzi od nazwiska botanika niemieckiego J.G. Zinna. Jest to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych.

cynia

W tym roku nie wzeszła żadna cynia. Widocznie zbyt gorliwie usuwałam uschnięte kwiaty poprzedniego lata. Te, które kwitną teraz, kupiłam na rynku - mają być różnokolorowe. Jak na razie zakwitła żółta i biała.

Petunia ogrodowa (Petunia hybrida) - roślina jednoroczna, pochodzi z południowej Brazylii i Argentyny. Wytrzymuje doskonale silne nasłonecznienie, a nawet krótkotrwałe susze, może rosnąć także na zacienionych miejscach. W latach deszczowych trochę marnieją.

Obecnie petunia  jest rośliną mało popularną, stosowana była głównie do dekoracji balkonów i okien. W moim ogródku rozsiewa się sama już od kilku lat.

petunia

 

Ślęzawa trójdzielna (Malope trifida)- pochodzi z Hiszpanii. Kwitnie od lipca do końca jesieni. Tworzy "krzaczki" wysokości 80-100cm i szerokości 100cm. Wymaga obfitego podlewania. Ślęzawa to kolejna roślinka, która - podobnie jak petunia, sama się  rozsiewa.

ślęzawa trójdzielna

Pod czereśnią rośnie róża pnąca. Ilość światła dochodząca do jej pędów jest dość zróżnicowana i stąd te różne kolory kwiatów. Im więcej światła tym kolor różyczek bardziej intensywny (ciemnoróżowa - dużo światła, blado-różowa, prawie biała - najmniejszy dostęp do światła).

Róża pnąca - ma drobne różowe różyczki, obficie kwitnie, jest bardzo dekoracyjna.

róża pnąca

Rojnik (Sempervivum tectorum) - bardzo wytrzymała roślina o mięsistych liściach zebranych w przyziemne rozetki. Doskonale wytrzymują upały i susze, zimozielonych. Rozety wydają z kątów liści liczne rozłogi zakończone małymi rozetkami. Ze środka rozety wyrasta sztywna, gęsto ulistniona łodyga, na której osadzony jest kwiatostan złożony z małych kwiatków.

 

W naszym kraju można było go spotykać na murach i dachach starych domów ze słomianą strzechą, a nawet na suchych ugorach w pobliżu zabudowań.

rojnik murowy

Rojniczek pospolity (Sempervivum soboliferum) - podobnie jak rojnik murowy jest byliną o małych wymaganiach, rośnie na wszelkich nieużytkach, skałach, piaskach, suchych, ubogich glebach, wśród kamieni, w pełnym słońcu.

Rojniczek pospolity rośnie u nas już wiele lat, a dopiero w tym roku po raz pierwszy zakwitł.

rojniczek pospolity

 

Liatra kłosowa (Liatris spicata) - cenna bylina, pochodzi z Ameryki Północnej. Z kępy liści wyrasta pojedyncza łodyga pokryta małymi liśćmi i zakończona zbitym kłosem kwiatowym. Jego osobliwą cechą jest to, że kwiaty rozwijają się od góry do dołu. Kwitnie od lipca do sierpnia. Liatra lubi słońce i suche stanowisko zimą. Wymaga od czasu do czasu nawożenia.

liatra kłosowa (fioletowa i biała)

 

Jukka nitkowata (Yucca filamentosa) - okazała bylina, tworzy zwarte rozety liści tuż przy ziemi lub na pniu w formie pióropusza. Liście są sztywne, mieczowate, ostro zakończone. Kwiaty dzwonkowate o barwie kremowej - taka wielka konwalia. Juka dobrze rośnie w każdym przepuszczalnym podłożu. Wymaga miejsc nasłonecznionych, obfitego podlewania. Jest mrozoodporna.

jukka nitkowata

 

Ostróżka (Delphinum) - dekoracyjna roślina. Wymaga regularnego podlewania, znacznie zwiększonego w czasie suszy. Gdy pędy przekwitną obcina się je do wysokości 15 cm nad ziemią. W sprzyjających warunkach pędy odbiją i roślina powtórnie zakwitnie. Bylina ta rozmnaża się głównie przez podział.Najefektowniej wygląda w dość dużych grupach, w towarzystwie nagietek.

ostróżka

Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) - część już przekwitła.

 

Torebki nasienne czarnuszki są bardzo dekoracyjne. Po wysuszeniu często wykorzystuje się je do suchych kompozycji kwiatowych.

czarnuszka damasceńska

Przekwitły już wszystkie campanule (kwitną niestety bardzo krótko), parzydło leśne, firletki, tawuła, wiesiołek, tojeść. Przekwitają rozchodniki, czyściec, goździki.

13 lipca -  pada deszcz pierwszy letni, taki cieplutki. I bardzo dobrze, bo już znudziło mi się codzienne podlewanie, zwłaszcza że rezultaty były dość marne. Trawa i tak zaczęła przysychać. Myślę, że po tym deszczu bidulka szybko "stanie na nogi" i wkoło się zazieleni.

Koniec lipca, a pogoda iście urlopowa, temperatura tropikalna (powyżej 30°C), moja ulubiona. Mogę siedzieć na słońcu godzinami. Ale z drugie strony, patrząc na ogródek, mam mieszana odczucia. Zrobiło się okropnie sucho. W tym miesiącu padał deszcz tylko dwa razy i na dodatek bardzo krótko. Mimo, że dość często podlewamy, ogródek przeżywa ciężkie chwile. Trawa w wielu miejscach wypalona, nasionka aksamitek, które tego lata posiałam, wschodzą bardzo słabo. Nawet chwasty pousychały. Mimo tak trudnych warunków jest kilka ładnych, kolorowych zakątków - i to cieszy.

gazanie kosmosy
cynie malwy aksamitki

W ogródku od groma roboty. Ciągle coś przekwita, to znowu rozkwita. Żeby rośliny dobrze wyglądały, ładnie kwitły i nie chorowały trzeba na bieżąco usuwać uschnięte kwiaty. Wzmaga to zawiązywanie się nowych pąków kwiatowych, a także chroni roślinę przed chorobami grzybowymi, które często porażają przekwitłe kwiaty. Jest bardzo sucho, a więc niezbędne jest regularne podlewanie. Lepiej podlewać rośliny obficie co kilka dni, rano lub wieczorem niż codziennie małymi dawkami. Nieduża ilość wody sprawia, że korzenie rozrastają się przede wszystkim w górnej warstwie gleby, a rośliny stają się mało odporne na suszę. Natomiast większe dawki wody nawilżają ziemię głębiej. W takich warunkach korzenie mogą rozrastać się w głąb podłoża, a rośliny z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym znacznie lepiej przetrwają suszę. W czasie suszy trzeba również  pamiętać o ptakach. Woda jest im potrzebna do życia tak samo jak pokarm. Jedynie z koszeniem trawy można sobie pofolgować. Nasza trawa nie była koszona już prawie 3 tygodnie, może nie wygląda dobrze, ale lepsza taka niż żadna.

Lipiec to najlepszy okres na przesadzanie kosaćców, nie wiem tylko czy w tych warunkach jest sens coś przesadzać, bo ziemia przypomina skałę. Ja swoimi zajmę się najprawdopodobniej w sierpniu, ale jeżeli jest taka potrzeba, to do dzieła.

Kosaćce były ulubionymi kwiatami Cloud'a Moneta - słynnego malarza impresjonisty. Obsadzał nimi każde wolne miejsce w  swoim przydomowym ogrodzie znajdującym się w niewielkiej miejscowości Giverny, niedaleko Paryża. Dzięki mieszkańcom Giverny jego ogród do dziś wygląda tak samo. W ten dość osobliwy sposób czczą oni pamięć wielkiego artysty.

irys

A robimy to tak: ostrożnie wykopujemy kłącza, dzielimy je na części, przycinamy liście i sadzimy w nowym miejscu. Najlepiej rozwijają się sadzonki składające się z jednego lub dwu młodych kłączy połączonych ze starszą częścią. Tylko młode kłącza wytworzą nowe, mocne pędy. Do przycinania kłączy należy użyć ostrego noża. Dobrze jest posmarować powierzchnię cięcia środkiem grzybobójczym albo sproszkowany węglem drzewnym, aby zapobiec gniciu. Przy sadzeniu fragmenty kłącza powinny leżeć płasko, a po przykryciu warstwą ziemi jego wyżej położone części z pąkami liściowymi powinny trochę wystawać nad powierzchnię.

Zakwitły różnokolorowe cynie o kwiatach pojedynczych i pełnych. Pamiętajmy, szczególnie teraz - w czasie suszy, o dodatkowym podlewaniu tych roślin. Podlewamy je od dołu, tak aby nie zraszać liści, bowiem pod wpływem wilgoci liście brązowieją i zasychają.

cynia

 

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) - roślina jednoroczna o zwartym pokroju, silnie rozkrzewiona. Kwitnie bardzo obficie i długo od czerwca do października. Wymaga gleby przepuszczalnej, gliniasto-piaszczystej.

werbena ogrodowa

Werbeny w starożytności były roślinami świętymi, na które składano przysięgę i stąd pochodzi ich łacińska nazwa, wywodząca się od rzeczownika verbum  - słowo.

werbena ogrodowa

Parę lat temu, kiedy werbeny były przebojem balkonów i tarasów, nie mogąc oprzeć się ich urokowi, też je kupiłam z myślą o tarasie. Posadziłam w pojemnikach razem z innymi kwiatami. Gdy przekwitły, zebrałam nasiona, wymieszałam wszystkie razem i posiałam w ogródku. Posiałam, to może zbyt dużo powiedziane - po prostu  tę mieszankę nasion rozrzuciłam po ziemi między innymi kwiatami. Od tamtej pory wszystkie roślinki same się rozsiewają. Co prawda, zaczynają kwitnąć trochę później, ale komu to przeszkadza.

Kwitnie także inna odmiana werbeny - verbena bipinnatifida - to kolejny kwiatek z  mieszanki "nasion tarasowych".

verbena bipinnatifida

 

Eukomis dwubarwna, lilia  grzywiasta (Eucomis bicolor) - ze względu na bardzo oryginalny wygląd stanowi niezaprzeczalny rarytas w ogrodzie. Dobrze rośnie w pełnym słońcu i lekkim cieniu. Wymaga gleby piaszczysto-gliniastej, dostatecznie wilgotnej. Nie zimuje w gruncie. Jesienią cebulki wykopujemy i przechowujemy do wiosny w chłodnej piwnicy.

lilia  grzywiasta

Lilia tygrysia (Lilium tigrinum) - jest gatunkiem bardzo popularnym dzięki dużej odporności i skromnym potrzebom. Ma od 120 do 180cm wysokości. Kwitnie w sierpniu. Wymaga stanowiska nasłonecznego, nie znosi gleb wapiennych.

Jedno co niszczy moje lilie, to poskrzypka liliowa (Lilioceris lilli) - czerwony chrząszcz, wygryzający dziury w liściach i pąkach kwiatowych. Warto obserwować zagrożone rośliny, bowiem pojedyncze chrząszcze można wyzbierać, a liście z jajami - obrywać. Jedne i drugie trzeba niszczyć.

lilia tygrysia poskrzypka liliowa

Aster chiński (Callistephus chinensis) - bardzo ładna roślina jednoroczna. Pochodzi z Chin. Do Europy został sprowadzony w 1732r. Wszystkie astry cechuje szeroka gama czystych kolorów, nie ma odmian wielobarwnych. Lubią stanowiska słoneczne. Nasiona kiełkują po upływie 7-14 dni, zdolność kiełkowania zachowują przez 3-4 lata.

Astry są bogato rozgałęzione i jeżeli zetnie się szczytowy kwiat, pędy boczne rozwiną się i będą wspaniale kwitły. 
Moje astry rozsiewają się same. Jest ich zawsze bardzo dużo (podobnie jak lwich paszczy). Co roku uzupełniam nimi puste miejsca po kwiatach, które wcześniej przekwitły (tulipany, dzwonki...)

aster chinski

Dziewanna (Verbascum thapsiforme) - roślina lecznicza. Odwar z koron kwiatowych stosowany jest jako środek wykrztuśny, zmiękczający i ściągający w chorobach górnych dróg oddechowych i do płukania gardła. W lecznictwie ludowym korony kwiatowe i nasiona używane są przy kaszlu, nieżycie oskrzeli, astmie, rozedmie, czerwonce, biegunce, nieżytach żołądka, żylakach odbytu, żółtaczce i chorobach wątroby. Maść ze sproszkowanych nasion stosuje się w leczeniu ropiejących ran i wrzodów. Esencję ze świeżego ziela wykorzystuje się również w homeoterapii.

Roślina dwuletnia. W pierwszym roku życia tworzy tylko rozetę dużych liści, zaś w drugim wyrasta pręt do 2m wysokości gęsto pokryty liśćmi. Kwiaty żółte, o delikatnym zapachu, po uschnięciu pachną miodem.

dziewanna wielkokwiatowa

A co z nasionami - no właśnie... już najwyższy pora na zbiory. W lipcu nie tylko usuwamy uschnięte kwiaty, musimy pamiętać również o zbiorze nasion. Część zasychających owocostanów zostawiamy na roślinach do chwili, aż nasiona w pełni dojrzeją, a jeszcze nie wypadają ze swych okryw. Zbieramy je podczas suchej pogody - nie powinno  to obecnie stanowiło żadnego problemu. Nasiona do przechowywania muszą być dobrze wysuszone, w przeciwnym razie łatwo może zniszczyć je pleśń. Miejsce ich przechowywania powinno być ciemne, chłodne i suche. W takich warunkach nasiona długo zachowują  zdolność kiełkowania. 
Jeśli zapomnieliście o przekwitłych kwiatach, nie zebraliście nasionek - to i tak nie ma się czym martwić. Matka Natura sama zadba o nie i na pewno w przyszłym roku zobaczycie je znowu w swoim ogródku. Może nie w tym miejscu, gdzie byście chcieli - no cóż, zawsze można przesadzić. Ja od wielu lat stawiam na naturę. Jeszcze mnie nie zawiodła, chyba że zbyt skrupulatnie usunę usychające kwiaty, wtedy i Salomon nie pomoże.

Środek lata. Już czas ruszyć w Polskę, myślę, że będzie to południe kraju - Tatry. Widoki w górach są wspaniałe, więc na pewno przywieziemy wiele zdjęć, chyba że pogoda nie dopisze.

          

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone