Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

 


Rok 2006

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


czerwiec... no to tniemy...

 

Początek czerwca to najlepszy okres dla sosny na wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego, mającego na celu zapewnienie jej zwartej formy wzrostu. Efekt ten uzyskujemy poprzez przycinanie młodych pędów (zanim dojrzeją) do połowy ich długości. Dzięki temu gałązki nie dorastają do normalnych wymiarów, tylko pozostają krótkie. W efekcie można dowolnie formować takie drzewko. 

W naszym ogródku rosną 4 sosny: dwie zwyczajne (Pinus sylvestris), chińska (Pinus tabuliformis) i himalajska (Pinus wallichiana).

 

Największa, a zarazem najstarsza, bo 15-latnia, jest sosna zwyczajna.  Rośnie w niedużej odległości od innych iglaków i dlatego od pewnego czasu reguluję jej kształt. W odpowiednich miejscach przycinam jej przyrosty o połowę. Dzięki temu  gałęzie rosną wolniej i są bardziej gęste, a te nie przycinane są rozłożyste i znacznie dłuższe.

sosna zwyczajna
sosna zwyczajna

Przycinam też drugą  sosnę zwyczajną, znacznie młodszą, z tą różnicą, że u niej wszystkie młode pędy są skracane, a nie jak u starszej (tylko w niektórych miejscach). Mam nadzieję ukształtować tę sosenkę na nieduże drzewko o zwartej formie.

W tym roku mąż po raz pierwszy skrócił również część młodych przyrostów na dolnych gałązkach sosny chińskiej. 

sosna chińska
sosna himalajska

Sosna himalajska jest bardzo mała, nie była jeszcze przycinana. W tym roku też nie będzie.

Przycięłam również dwie forsycje i derenia, a niedługo wezmę się również za jałowce i żywopłot, oczywiście jak pogoda pozwoli. Już od dłuższego  czasu ciągle pada i nie ma możliwości dłużej posiedzieć w ogródku.

Forsycje przycięłam dopiero teraz, ale najlepiej jest to zrobić tuż po przekwitnięciu. Nasze forsycje zostały uformowane na kształt drzewek. Obie były posadzone w tym samym czasie, ale każda z nich jest inaczej prowadzona - co widać wyraźnie na zdjęciach. Pielęgnacja tak  prowadzonych krzewów, moim zdaniem, jest znacznie wygodniejsza i łatwiejsza.

forsycja

 

Dereń został przycięty po przekwitnięciu.

dereń biały

Przekwitły tulipany, floksy szydlaste, pomarańczowe kukliki i inne kwiaty o mocnych, wyrazistych barwach. Ogródek zmienia się, staje się bardziej stonowany, delikatny. W tej chwili dominuje zieleń. Gdzieniegdzie czerwienią się orliki, szałwia i żurawki. Widać gromadkę białych złocieni. Wspaniale prezentują się niebieskie i brązowe irysy, a także wierzba Hakuro nishiki z delikatnymi blado-różowymi listkami.

Już niedługo zakwitną rozchodniki (ostry, kwiecisty, ościsty), tojeść kropkowana (Lysimachia punctata), wiesiołek czworokątny (Oenothera fruticosa)... Jednym słowem będzie żółto. Będzie bardzo dużo żółci, ale nie zabraknie też innych barw, wszak  jeszcze zakwitną piwonie, łubiny, rozchodniki (białe, sine), tawułki, parzydło leśne, goździki, funkie, szarotki alpejskie, czyściec wełnisty, dzwonki, firletki, wiciokrzew ...

5 czerwca - pogoda wyjątkowo nieciekawa -  zimno, mokro, wietrznie. Połączenie chłodu z nadmierną ilością opadów nie wróży wielu roślinom nic dobrego. Ale są kwiaty, które bardzo dobrze czują się w takich warunkach. Należą do nich: piwonia, języczka pomarańczowa (Ligularia dentata), bergenia, tawułka, funkia. 

funkia języczka pomarańczowa bergenia tawułka

Czerwiec w pełni, a pogoda...  szkoda słów. Co z nocami czerwcowymi ciepłymi, upojnymi, pachnącymi jaśminem. Lato już puka do drzwi, a tu... ciągle zimno.

Druga połowa czerwca

I doczekałam się... Pogoda wspaniała, żar leje się z nieba. Tylko leżeć na leżaku i opalać się

Miało być dużo żółci... i jest. Powód dość prozaiczny. Kwiaty kwitnące teraz w tym kolorze są bardzo ekspansywne, szybko rozrastają się. Dzięki nim ogródek jest pełen światła, energii i witalności.

Rozchodnik kwiecisty (Sedum floriferum)

rozchodnik kwiecisty

 

Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum) 

rozchodnik ościsty

 

Rozchodnik ostry (Sedum acre)

rozchodnik ostry

 

Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) - bylina, rozrasta się podziemnymi rozłogami. Jest długowieczną i niewymagająca rośliną.

tojeść kropkowana

 

Wiesiołek czworokątny (Oenothera fruticosa) - osiąga wysokość 30-50cm, kwitnie bardzo obficie, lubi stanowisko słoneczne. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono.

wiesiołek czworokątny

I jeszcze kilka żółtych kwiatuszków, które udało nam się znaleźć w ogródku i nie tylko.

uczep tojeść rozesłana poziomkówka rzepicha leśna
aksamitki groszek łąkowy jastrzębiec cynia
jaskier aksamitk lak pospolity kuklik

Patrząc na te żółte kwiaty robi się cieplej na duszy i ciele. Myślę, że gdy przyjdą długie  jesienne i zimowe wieczory, gdy na dworze będzie zimno, ponuro i szaro, z przyjemnością wrócę do tych słonecznych zdjęć.

Kwitną również kwiaty w kolorze czerwonym - kolorze "kipiącym" energią, ciepłem i szczęściem.

goździk kropkowany szałwia firletka chalcedońska ...

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora). Bylina ta pochodzi z północnych Chin i Mandżurii. Tworzy kępy o wysokości 60-100 cm. Nie wymaga specjalnych zabiegów uprawowych.

Żeby ładnie kwitła konieczna jest żyzna i dość wilgotna gleba, stanowisko nasłonecznione i od czasu do czasu obfite nawożenie. Po przesadzeniu może upłynąć nawet 2-3 lata zanim zacznie normalnie rosnąć i kwitnąć, ale gdy już to nastąpi, może pozostawać 10-15 lat w tym samym miejscu.

piwonia chińska

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) rośnie w  Europie i Azji Środkowej. Tworzy kobierce w postaci dość luźnych poduszek. Wysokość goździka wynosi około 20cm.

Po przekwitnięciu wskazane jest mocne przycięcie całej kępy, co znacznie wydłuży życie rośliny. Lubi stanowiska słoneczne.

goździk kropkowany

Goździk brodaty (Dianthus barbatus) - roślina dwuletnia. 

W roku wysiania tworzy kępy ciemnozielonych liści. Na wiosnę następnego roku wydaje łodygi długości 25-30cm, na których osadzone są kwiatostany. 

goździk brodaty (Dianthus barbatus

Kwiaty rozmaicie zabarwione, przeważnie różne odcienie karminu.

  goździk brodaty (Dianthus barbatus)  

Stokrotka trwała (Bellis perennis) - w swej pierwotnej postaci rośnie często na pastwiskach i trawnikach. Jest to mała, kwitnąca na biało roślina. W naszym ogródku stokrotki trwałe rosną w trawie.

 

Formy uprawne są znacznie większe, średnica niektórych kwiatów dochodzi do 5cm. Są one białe, różowe lub karminowe. Stokrotka wymaga stanowiska słonecznego, ale rośnie też w półcieniu. Bardzo łatwo się rozsiewa.

stokrotka ogrodowa

Firletka (Lychnis) - jest spokrewniona z goździkiem. W ogródku rosną 3 gatunki: firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica), smółka pospolita (Lichnis viscaria), firletka wieńcowa (omszona) (Lychnis coronaria).

Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) pochodzi ze stepów Ukrainy oraz z Syberii. Ma małe wymagania, rozsiewa się sama.

firletka chalcedońska

 

Smółka pospolita (Lichnis viscaria) występuje w Europie, rośnie na łąkach i na zboczach pagórków.

smółka pospolita

 

 

Firletka wieńcowa (omszona) (Lychnis coronaria) pochodzi z Azji. Jest byliną silnie krzewiącą się, o owłosionych, srebrzystych pędach i licznych, jaskrawych kwiatach.

firletka wieńcowa

Niebieski jest najzimniejszą z barw. Kojarzy się z otwartą przestrzenią, morzem, niebem, wnosi radość i spokój. Łagodzi wzburzone myśli i uczucia, pomaga zwalczać bezsenność. 

lobelia przylądkowa chaber bodziszek łąkowy ostróżka polna

 

 

Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) - roślina jednoroczna, okres kwitnienia jest stosunkowo krótki, ale jej ulistnienie jest bardzo dekoracyjne nawet przed kwitnieniem. Torebki nasienne są również bardzo ozdobne.

czarnuszka damasceńska 

Lobelia, stroiczka (Lobelia) - istnieje wiele gatunków występujących w strefie umiarkowanej wszystkich kontynentów, czasem także w rejonach tropikalnych. Na stanowiskach naturalnych jedne są roślinami jednorocznymi, inne bylinami lub roślinami półzdrewniałymi. W ogrodach uprawia się je jako jednoroczne. Gatunkiem najczęściej uprawianym jest lobelia przylądkowa (Lobelia erinus). 

Najbardziej znane są odmiany we wszystkich odcieniach niebieskiego, nawet szafirowo-granatowe, ale są też odmiany białe, różowe i karminowe. Mają 10-20cm wysokości, nie odporne na przymrozki, natomiast bardzo dobrze znoszą przesadzanie, nawet podczas kwitnienia. Jeżeli roślinę przytnie się po przekwitnięciu, ponownie zakwitnie. Lubi dużo słońca, ale zbyt wysoka temperatura powoduje drobnienie i blednięcie kwiatów.

lobelia przylądkowa

 

 

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) kwitnie przez całe lato, dobrze czuje się na wszystkich glebach ogrodowych, ale najlepiej rozwijają się na glebie dobrze nawiezionej i stanowisku nasłonecznionym. Nie odporna na przymrozki. Znosi bardzo dobrze przesadzanie.

żeniszek

 

 

Przetacznik ząbkowany (Veronica austriaca) wymaga suchych, przepuszczalnych gleb i stanowisk słonecznych.

przetacznik ząbkowany

Moja stronka ma już pół roku

Pogoda wyśmienita. Nie ma to jak lato. Leżenie na słoneczku, letni prysznic, jakieś lody dla ochłody i znowu słoneczko, prysznic ... I tak przez dwa miesiące. Należy nam się takie wspaniałe lato po jakże uciążliwej zimie.

Ale ten czas szybko leci, moja stronka ma już pół roku. A wszystko zaczęło się pewnego grudniowego dnia 2005 roku.  Włączyłam komputer, wyświetliła się wiadomość na "GG" od mojego najstarszego syna Pawła o treści: "Mamo zostałaś właścicielką strony internetowej www.MojOgrod.pl". Opatrzył ją takim komentarzem: "nawet w zimie będziesz mogła zajmować się ogródkiem - tyle że wirtualnie". Muszę przyznać, że Paweł zrobił mi przemiłą niespodziankę. Nigdy wcześniej nie myślałam o własnej stronie.

"Wstukałam" adres. Przywitał mnie pusty ekran... i co dalej... Zaczęłam zastanawiać się, co sama chciałabym zobaczyć na takiej stronce. Jedno było pewne - będzie mnóstwo zdjęć, między innymi dlatego, że robienie zdjęć, to ulubione zajęcie (związane z ogródkiem) mojego męża, a ponieważ trening czyni mistrza, mamy nadzieję, że z czasem będą one coraz lepsze. 
Przy tworzeniu strony pomagał mi najmłodszy syn Krzysztof. Wpadł do domu  tylko na jeden dzień, więc nie było za wiele czasu na dopracowanie szczegółów. Na dodatek, jeszcze wtedy sama za bardzo nie wiedziałam "co chcę".  
Logo robiłam razem z mężem. Była zima, za oknem w ogródku widać było tylko iglaki i śnieg. To one właśnie były inspiracją dla nas, i stąd to "iglasto-leśne" logo, a kolor zielony - to tęsknota za wiosną. Później, gdy na dworze robiło się coraz bardziej zielono, próbowałam zmienić charakter naszego logo - powstało wiele nowych rysunków, ale mimo to, pozostaliśmy przy pierwszej wersji.

Jedna z późniejszych propozycji do nowego logo, które  udało nam się odszukać w komputerze.

I tak powoli zaczynał krystalizować się obraz mojej domowej strony, strony, którą tworzyła cała moja kochana rodzinka.

A w ogródku...

Część cebulek tulipanów już wykopałam, większości z nich pozostała w ziemi. Podobno tulipany mogą rosnąć (bez wykopywania cebulek) nawet 3 lata w tym samym miejscu. Moje tulipany w zeszłym roku były wykopane i odpoczywały aż do października i dlatego w tym zostaną w ziemi.

Piwonia, smółka pospolita, orliki, irysy, złocienie już przekwitły.

A w ogródku rozdzwoniło się na dobre. Kwitną białe, różowe, niebieskie i fioletowe campanule.

Dzwonek skupiony (Campanula glomerata) i wielokwiatowy są roślinami wieloletnimi.

dzwonek skupiony dzwonek wielokwiatow

Dzwonek ogrodowy (Campanula medium) - roślina dwuletnia, bardzo efektowna, wysokość 70 cm. W roku wysiewu tworzy rozetę puszystych liści. Na wiosnę następnego roku pojawia się wysoka łodyga, na której rozwijają się duże kwiaty.

dzwonek ogrodowy

Zakwitła szarotka alpejska (Leontopodium alpinum).

Roślina typowo górska. Rośnie w górach Europy i Azji. Wymaga stanowiska słonecznego i ubogiej gleby. Na glebach żyznych traci swój ładny biały kolor. W ogródkach skalnych najlepiej posadzić ją w szczelinach między kamieniami.

szarotka alpejska

 

Funkia (Hosta fortunei Aureomarginata) - bylina pochodzi z Japonii. Jej walor dekoracyjny to przede wszystkim liści. Dobrze czuje się w półcieniu, ale łatwo przystosowuje się do miejsc cienistych jak i nasłonecznionych.

funkia

 

Czyściec wełnisty (Stachys lanata) - pochodzi z Kaukazu. Ma bardzo ładne srebrzyste liście, kwiaty natomiast małe, niezbyt dekoracyjne. Jest rośliną ekspansywną.

czyściec wełnisty

Kwitną rozchodniki: ościsty (Sedum reflexum), biały (Sedum album) i siny (Sedum hispanicum).

rozchodnik biały rozchodnik siny rozchodnik ościsty

 

Tawuła - najprawdopodobniej jest to tawuła brzozolistna (Spiraea betuliflora), ale pewności nie mami.

tawuła

 

Astilbe  Arendsa (Astilbe arendsii), tawułka - pochodzi z Chin i Japonii. Jest typową rośliną stanowisk chłodnych i wilgotnych. Rośliny dobrze czują się w półcieniu, a nawet w cieniu. Na stanowiskach wilgotnych i w pobliżu zbiorników wodnych tawułka rośnie również dobrze w miejscach nasłonecznionych.

tawuła Arendsa

Niedługo zakwitną białe i czerwone tawułki, rojniki, ostróżki..., ale o tym następnym razem. Teraz idę pogrzać się na słoneczku., bo grzechem byłoby siedzieć przed komputerem, gdy na dworze taka piękna pogoda.

          

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone