Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2007
2006


Rok 2008

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


kwiecień - a ja czekam i czekam na tę piękną, cieplutką, słoneczną wiosenkę...

 

Początek kwietnia - ma być ładnie i prawdziwie wiosennie. Po zimnym, żeby nie powiedzieć zimowym marcu to byłaby miła odmiana. 

Pierwsze dni miesiąca nie zachwycają. Owszem zrobiło się cieplej, ale przesadnie wysokich temperatur nie zauważam. Poza tym jest pochmurno, ciągle pada, nieraz tylko na krótko wyjrzy słońce. Próbowałam zrobić trochę zdjęć w ogródku, ale niestety większość kwiatków była taka ubłocona. Nie wyglądało to za dobrze. Jedynie bardzo ładnie prezentował się mech przystrojony kropelkami wody. Gdy tylko pojawiało się słońce, cały lśnił, a kropelki świeciły niczym małe lampioniki.

Nie ma już przebiśniegów. Przez brzydką pogodę nie zdążyłam się nimi nacieszyć. Za to kwitną wszystkie krokusy: wczesne tomasiniego, wiosenne żółte, fioletowe. Co prawda  sporo z nich już przekwitło, głównie rosnące na odkrytym, nasłonecznionym terenie, ale te w miejscach zacienionych dopiero niedawno rozkwitły.

krokusy

Od strony zachodniej rabata, w najbardziej nasłonecznionym miejscu ogródka,  powoli nabiera kolorów. Kwitną niebieskie przylaszczki, żółte kaczeńce.

przylaszczki kaczeńce

Rozkwitają drobne kwiatuszki niebieskiego żagwinu ogrodowego i białej gęsiówki. Między nabrzmiałymi pąkami gęsiówki kwitnie niebieska cebulica syberyjska i fioletowe sasanki. Lada dzień zakwitną narcyzy.

gęsiówka cebulica sasanki

fiołek

żagwin

Wierzba integra hakuro nishiki ma już bardzo efektownie wyglądające czerwone bazie (kwiaty męskie), które w czasie kwitnienia zmienią kolor na żółty.

Oto taki bazik otulony kropelką porannej rosy i jeszcze... jakieś maleństwo (około 2mm) z dość pokaźnymi skrzydełkami spacerujące po mokrej gałązce.

wierzba hakuro nishiki

Strona wschodnia ogródka - tu też nieśmiało pojawiają się pierwsze kolory, głównie żółty. W tej części znajduje się dużo iglaków, co niestety nie sprzyja dobremu rozwojowi kwiatów rosnących między nimi. W tym zakątku obecnie kwitnie  forsycja, kaczeńce i najniższa odmiana narcyzy. Gdzieniegdzie widać pojedyncze kwiatuszki zawilców, gęsiówki, żagwinu i sasanek. Od północnej strony kwitnie fioletowy kokorycz. Niedługo i i tu rozkwitną zawilce gajowe.

forsycja gęsiówka kaczeńce

kokorycz

narcyzy zawilec

W trawie pojedynczo i gromadkami kwitną  fiołki. Gdzieniegdzie żółcą się  kaczeńce. Zakwitły również pierwsze stokrotki różowe. Są jeszcze innych malutkie kwiatuszki - a wszystkie takie śliczne, sami powiedzcie - jak tu kosić taką trawę.

fiołek stokrotka gwiazdnica przetacznik kaczeniec

I to na razie wszystko, co kwitnie w pierwszych dniach kwietnia w naszym ogródku.

15 kwietnia, pogoda przepiękna, taka prawdziwa wiosna - cieplutka, słoneczna, pachnąca, rozszczebiotana. Za to jutro ma padać. Mówiąc szczerze mamy do przesadzenia jeszcze kilka iglaków, to niech pada. 

W tej chwili króluje biała gęsiówka,  żagwin ogrodowy, żółte narcyzy i kaczeńce. 

W zeszłym roku kupiłam różową gęsiówkę. Byłam taka zadowolona z tego zakupu. Niestety, podczas wiosennych porządków zupełnie o niej zapomniałam i przez nieuwagę  wyrwałam ją.

gęsiówka żagwin ogrodowy narcyzy stokrotka

Kwitną także barwinki, tulipany tarda, bergenia, biała stokrotka, fioletowe sasanki.

barwinek bergenia sasanka tulipany Tarda

Cebulica syberyjska tonie w białych kwiatach gęsiówki...

szafirki zawilce cebulica syberyjska omieg miesiącznica

a w cieniu iglaków możemy podziwiać białe anemony, niebieskie szafirki. Przepięknie prezentuje się żółty omieg.

W tym roku wreszcie doczekałam się pierwszej białej sasanki. Rośnie koło małej sosenki i cieszy nasze oczy.

sasanka

Nasz ogródek wzbogacił się jeszcze o inne kwiaty. Kupiliśmy roślinę skalną - różową lewisię...

Lewisia cotyledon - liścieniowa. Jest rośliną łatwą w uprawie. Kwitnie obficie kilka razy  w ciągu roku. Lubi ziemię kwaśną, żyzną i przepuszczalną. Nie lubi przesuszenia. Na zimę wymaga osłony przed wilgocią (deszcz, śnieg). Ciekawa jestem jak u mnie będzie rosła.

lewisja

 ... a także kilka krzaczków bratków o drobnych kwiatuszkach.

bratki

Dostałam też bardzo dużo cebulek przeróżnych kwiatów, chyba z 300 sztuk, jak nie więcej, od mojej przyjaciółki Bożenki. Właśnie wróciła z wojaży zagranicznych, podczas których między innymi zaopatrywała się w owe cebulki. Ach ta Bożenka, nie było jej zaledwie dwa tygodnie, a tyle przysporzyła mi pracy. Mówiąc serio, miło, gdy ktoś pamięta o nas i wie, czym może sprawić ogromną przyjemność. Na dodatek prezenty dawane bez okazji, są wyrazem sympatii, a więc cieszą podwójnie. Oj, już dość tych sentymentów. Teraz wszystkie cebulki są w ziemi, pozostało mi tylko czekać na efekty. A mówiąc szczerze bardzo jestem ich ciekawa, bo przy takiej ilości w pewnym momencie pogubiłam się i teraz zupełnie nie wiem, co i gdzie posadziłam. 

Ostatnia dekada - dominują barwy narodowe - biel drzew owocowych i  czerwień tulipanów.

Ogródek przepełniony zapachem kwitnących drzew owocowych jest taki sielankowy, cudny...

         

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone