Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2007
2006


Rok 2008

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


grudzień - znowu mamy jesień

 

Grudzień - powróciła jesień, a wraz z nią mgliste poranki ale i dodatnie temperatury. Zdjęcia robiłam rano. O tej porze roku słońce dopiero zaczyna wschodzić. Mimo wszechobecnej mgły widać jasne bezchmurne niebo.

Po listopadowym śniegu, ciężkim, ołowianym niebie ani śladu, choć przymrozki zrobiły swoje.

Uchowało się jedynie trochę nagietków, reszta przemarzła.

nagietek

Mimo, że na dworze ciągle ciepło, warto pomyśleć o zbliżającej się zimie, o mrozie, śniegu. Wykorzystajmy te ładniejsze dni i zajmijmy się już chyba ostatnimi zabiegami pielęgnacyjnymi w ogródku. 

Jeżeli jeszcze nie podlaliście solidnie krzewów iglastych przed zimą, to już najwyższy czas. Co prawda powinno  robić się to w listopadzie, ale ostatnie grudnie są takie ciepłe... Dotyczy to również zimozielonych krzewów, takich jak różaneczniki. Zdarza się, że po zimie mamy przyschnięte, czy wręcz uschnięte krzewy iglaste, pozwijane liście różanecznika. Zastanawiamy się, co tak niszczy nasze kochane roślinki. Może szkodniki, jakieś grzyby, a może niedobór magnezu. Powód może być bardzo prozaiczny. One najzwyczajniej w świecie mogą usychać, mimo że ostatnie jesienne miesiące były takie mokre. 

Aby różanecznik dobrze przetrwał okres zimy należy odpowiednio zadbać o niego. Niebezpieczne są szczególnie mroźne i bezśnieżne zimy. W czasie mrozów różanecznik nie jest w stanie uzupełnić niedobory wody z zamarzniętej gleby. W takich warunkach grozi mu susza fizjologiczna. Żeby temu zapobiec trzeba  obficie  podlać go jeszcze przed nadejściem mrozów. Później dobrze jest glebę wokół krzewu przykryć uschniętymi liśćmi, torfem czy korą. U różanecznika zimą czasami można zaobserwować  zwinięte liści. Oznacza to, że roślina jest przesuszona, a takie zachowanie to ni mniej ni więcej, tylko obrona przed utratą wody. W takim wypadku zaraz po ustąpieniu mrozów należy silnie nawodnić roślinę, podlewając ją i spryskując liście, aż się rozprostują. Ponadto liście różaneczników mogą zostać poparzone - brązowe plamy, gdy pod koniec zimy słońce zaczyna mocniej grzać. Aby tego wszystkiego uniknąć, przed  pojawieniem się mrozów roślinę okrywamy. Ja wykorzystałam do tego celu gałązki iglaków.

Jeżeli mamy duże krzewy o rozłożystych gałęziach pamiętajmy również o ich zabezpieczeniu. Zawsze, gdy spadnie duża ilość śniegu, zwłaszcza tego mokrego - zaczynają się problemy. Dobrze byłoby związać takie krzewy wcześniej, żeby nie rozłamały się pod ciężarem śniegu.

Nie ma kwiatków, z robakami też krucho. Jedynie w słoneczne dni w naszym domu widać wędrujące po oknie biedronki. Ciekawe, czy ten gatunek biedronek gryzie... chyba nie, bo to przecież nasze rodzime zwierzątko.

wrzeciążeczka

Połowa miesiąca już dawno za nami, a pogoda wcale nie grudniowa. Niestety, zadomowił się brzydki, posępny listopad. 

9 grudnia - niebo szczelnie zakryte chmurami. Nie ma nadziei na choćby odrobinę słońca. Pada, a właściwie siąpi drobny deszcz, nawet deszcz ze śniegiem, pod wieczór już tylko śnieg. Temperatura niewiele powyżej zera. Jedyną zaletą dzisiejszej pogody jest słaby, prawie niewyczuwalny wiatr.

I jak tu w takich warunkach zdjęcia robić. Nie pozostaje nic innego, jak oglądanie wcześniejszych, chociażby z okresu wiosny, czy lata. Właśnie w ALBUMIE umieściłam trochę fotek z mijającego 2008-ego roku. Zapraszam do oglądania.

20 grudnia -  jak okiem sięgnąć śnieg, śnieg... nagle zrobiło się tak pięknie.... Ach ta Pani Aura - zmienna jest okrutnie. Jednak temperatura dodatnia nie wróży nic dobrego. Po tych kilku chwilach bajecznej pogody pewnie wróci chlapa.

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia.

Z tej okazji życzymy Państwu wszystkiego najlepszego - aby święta te upłynęły w zdrowiu, radości i spokoju, 

a także wszelkiej pomyślności w Nowym 2009 Roku.

          

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone