Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2006


Rok 2007

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


marzec, pierwsza śnieżyczka przebiśnieg...

 

Marzec zaczął się dość nieciekawie. Było bardzo mokro, wilgotno, temperatura trochę powyżej 0°C. Jednak z dnia na dzień pogoda poprawia się, robi się coraz cieplej, a i słońca jest zdecydowanie więcej.

Pierwszy kwiatek, który zakwitł to śnieżyczka przebiśnieg, nie licząc oczywiście malutkich, uroczych chwaścików.

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus) kwitnie w pierwszych dniach wiosny. Małe, białe kwiatki ukazują się często ponad ośnieżoną jeszcze ziemią. Spotykana często w stanowiskach naturalnych śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis ma kwiaty średnicy około 2cm. Natomiast G. elwesii, gatunek uprawiany raczej w ogródkach, ma kwiaty prawie dwa razy większe i bardziej kuliste.

 przebiśnieg

Te dwa gatunki mają bardzo skromne wymagania, jednak wolą glebę próchniczą, lekką oraz stanowiska dostatecznie wilgotne na wiosnę, najlepiej pod drzewami liściastymi. Mając zapewnione te warunki rozmnażają się szybko i z jednej cebulki w ciągu kilku lat tworzy się  ładna kępka. Po przekwitnięciu "znika" bardzo szybko pod powierzchnię. G. nivalis ma liczne odmiany: G. nivalis flore pleno wydaje kwiaty pełne, G. nivalis atkinsii jest wyższa, z zielonymi plamami na listkach okwiatu, G. nivalis 'S Arnott' jest ładną odmianą uprawną, również z zielonymi plamkami, ładnie pachnącą.

Zbliża się połowa marca. Pogoda wyśmienita, dużo słońca, temperatura bardzo wysoka jak na tę porę (około14°C). W ogródku jest dużo lwich paszczy. Część z nich to dorosłe zeszłoroczne rośliny, ale są też młode, które wyrosły z nasionek jesiennych. Zarówno jedne jak i drugie bardzo dobrze przetrwały zimę. Jak tak dalej pójdzie to i w naszej szerokości geograficznej kwiaty te będą wieloletnie. (Archiwum 2006- Lipiec)

Zaczynają kwitnąć krokusy, kaczeńce, przylaszczki.

Szafran, krokus - Crocus - rośliny te były uprawiane już przed kilkoma tysiącami lat. Istnieje około 100 gatunków tych kwiatów. Są bardzo cenne do ogródków skalnych i na trawniki. Można je też sadzić pod krzewami i na innych stanowiskach. Istnieje duża liczba gatunków i odmian wiosennych, z których najczęściej uprawiane są mieszańce o dużych kwiatach. Są również krokusy jesienne ale mało rozpowszechnione.

krokusy
krokus

Krokusy są roślinami bulwiastymi, ich uprawa jest taka sama jak roślin cebulowych - tulipanów i narcyzów. Od wieków też hoduje się szafran uprawny.  Jako przyprawa, lek i barwnik znany był już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Uprawa szafranu jest bardzo pracochłonna, co powoduje, że jest to najdroższa przyprawa na świecie. Cena jej przewyższa cenę złota. Przyprawa służy do nadawania smaku, zapachu i i barwy (żółtej) sosom, zupom i potrawom z ryżu. W Polsce sławne były drożdżowe puszyste ciasta zabarwione na żółto szafranem - tzw. "baby szafranowe".

Kaczeniec, kaczyniec, knieć błotna (Caltha) - bylina, o intensywnie zielonych, nie płowiejących liściach, kwiaty pojedyncze złotożółte. Na uwagę zasługuje wspaniała jego odmiana o kwiatach pełnych - Multiplex. Dobrze czuje się w półcieniu, może również rosnąć na słonecznych stanowiskach. Żyje w miejscach bagnistych, na brzegach małych zbiorników wodnych, zanurzona na głębokości 10cm. Kwitnie od marca do kwietnia.

kaczeńce

Przylaszczka (Hepatica) roślina zwiastująca wiosnę, jest bardzo mało wymagająca, nie potrzebuje praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze czuje się w ogrodzie skalnym, mimo, że na stanowiskach naturalnych rośnie przede wszystkim w widnych lasach. Liście ma zielone, nie płowiejące na długich ogonkach, ukazujące się po przekwitnięciu kwiatów, które są niebiesko-fioletowe, rzadziej białe lub różowe.

Przylaszczki rozprzestrzeniają się dzięki płożącym rozłogom. Można je też rozmnażać przez podział. Dobrze czują się na glebie żyznej, próchniczej, w półcieniu. Nie znoszą uszkadzania korzeni, dlatego dobrze jest przesadzać je tylko wtedy, gdy zachodzi konieczność. Przylaszczka pospolita (Hepatica triloba) rośnie w cienistych lasach Europy środkowej. Jest też wiele bardzo ładnych odmian uprawnych: biała pełna - Alba plena, różowa pełna - Rosa plena, purpurowa pełna - Rosa plena.

przylaszczka
stokrotka narcyz cebulica syberyjska

Są również pierwsze pączki stokrotki, narcyza, cebulicy syberyjskiej.

 

Żagwin ogrodowy i gęsiówka mają już nabrzmiałe pąki kwiatowe.

żagwin ogrodowy i gęsiówka

Kończy się druga dekada miesiąca. Było ładnie ale niestety, pogoda popsuła się.  Ochłodziło się, pada deszcz, wieje silny wiatr. No cóż, to przecież marzec. Obecna aura nie nastraja do robót w ogródku. Ale nie ma co narzekać, wszak mieliśmy dużo ciepłych, przyjemnych dni. W tym czasie udało mi się posprzątać ogródek po zimie. A to pogorszenie pogody, mam nadzieję, że chwilowe - można potraktować jako odpoczynek od prac porządkowych.  Może to i dobrze, bo po tak długim okresie "nic nie robienia" powinno się dozować ilość pracy w ogródku. Pewnie mój kręgosłup jest zadowolony z tego stanu rzeczy.

Mimo tak niesprzyjającej aury w ogródku zakwitła  drobna krzewinka - barwinek pospolity (Vica minor). Ma  pokładające  i zakorzeniające się łodygi, kwiatonośne są wyprostowane. Jest bardzo mało wymagająca zarówno co do gleby jak i oświetlenia - bardzo dobrze znosi zacienione miejsca. Stosuje się ją  jako roślinę okrywową na kobierce, a także na obwódki. Ma własności lecznicze - obniża ciśnienie krwi.

barwinek

Zaczynają także kwitnąć fiołki (Viola). Mimo tak niewielkich rozmiarów są bardzo popularnymi roślinami. Uprawia się głównie dwa gatunki: fiołek wonny (Viola  odorata) i fiołek rogaty (Viola cornuta), pochodzący z Pirenejów. Kwiaty fiołka rogatego przypominają małe bratki. Rośliny mają wysokość 10 - 25cm i kwitną bez przerwy od maja do września. U nas rośnie odmiana dzika i już zaczyna kwitnąć. Jej kwiatuszki też są bardzo ładne. Aby fiołki ładnie i obficie kwitły, konieczne jest zapewnienie żyznej, pulchnej i dostatecznie wilgotnej gleby, ale nie mokrej, miejsce nasłonecznione, lecz nie nadmiernie. W półcieniu rosną dobrze, ale słabiej kwitną.

fiołek

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, a pogoda...  dalej jest zimno, mokro, pochmurno, jednym słowem smutno. U nas i tak nie jest źle. W innych rejonach Polski pada śnieg lub śnieg z deszczem, a kraje Europy Zachodniej i Południowej całe zasypane śniegiem.  Trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na nadejście wiosny, tej prawdziwej - cieplutkiej, pogodnej, pełnej słońca i rozśpiewanych ptaków. A ostatnia prognoza pogody jest bardzo optymistyczna - już już... za momencik...

I na koniec pozwolę sobie zacytować słowa Anety z wpisu z Księgi Gości "BYLE DO WIOSNY"

    

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone