Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2006


Rok 2007

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


maj taki nie bardzo...

 

Początek maja - w dzień słonecznie ale rześko. W nocy przymrozki dochodzące do -8°C. W tym roku, pewnie będzie bardzo mało owoców.

Znalazłam kilka fajnych fotek z pierwszych dni maja...

gęsiówka floks szydlasty skalnica ubiorek zimozielony
kuklik miesiącznica floks szydlasty skalnica
floks szydlasty kaczeniec skalnica stokrotki ogrodowe

A  co u naszych najmłodszych fruwających mieszkańców ogródka.

Są już duże, puchate, wyglądają jak kuleczki. Umieją latać i robią to naprawdę dobrze. Właśnie udało mi się zrobić zdjęcie maluszkowi siedzącemu na drzewie. Widziałam również troskliwego tatę kosa karmiącego swoją pociechę i to poza gniazdem, na gałęzi czereśni. Zdjęcie młodego kosa zrobiłam pod koniec kwietnia. Trzeba przyznać, że rodzice świetnie poradzili sobie z odchowaniem swoich dzieci.

kos
kos

Przez cały ten okres bez przerwy widać było wszędzie - w trawie, na jabłonce,  moreli... dorosłe kosy z pełnymi dziobami. Cała ich zawartość przeznaczona była  wyłącznie dla piskląt.

Nasz ogródek odwiedziła gromada tajemniczych owadów. Obsiadły mój szczypiorek, posiedziały na nim jakąś godzinkę, po czy odleciały. Myślę, że zrobiły sobie takie międzylądowanie. Akurat w tym czasie zaczęło padać, skrzydełka im zmokły, nie miały wyjścia, musiały u nas zabawić trochę.

Ku mojemu zadowoleniu,  mało się ruszały, w ogóle nie zwracały na mnie uwagi. Były zajęte wyłącznie sobą. Mogłam zrobić im tyle fotek ile dusza zapragnie. Jedyną przeszkodą był deszcz. Mimo tak wspaniale pozujących modeli, aura nie pozwoliła zrobić mi choć kilka fajnych fotek.

Gdy pogoda poprawiła się, w gromadkę wstąpiło życie. Robaczki zaczęły leniwie przemieszczać się po szczypiorku. Jeden, ten z małą główką, przeszedł ze "swojego" szczypiorku na inny, na którym siedział drugi, z większą, okrągłą główką.

Nie wiem jaki był cel tej wizyty, może powiększenie populacji, ale gdy tylko się spotkały, doszło do - mówiąc delikatnie - przepychanek. Widzicie ten prawy sierpowy. Oj było gorąco. Po dość zażartej walce właściciel (albo właścicielka) szczypiorku przegonił intruza. Taki incydent wydarzył się tylko raz, ale i tak udało mi się uwiecznić go na fotce.

Przestało padać, owady zaczęły szykować się do lotu, prostowały skrzydełka, machały nimi i wycierały je odnóżami. Później zaczęły przelatywać z jednego szczypiorku na drugi, aż w końcu odleciały w wiadomym tylko sobie kierunku. Nie robiły tego jednocześnie. Co jakiś czas jeden z nich odlatywał, ale zawsze w tę samą stronę co poprzedni.

Niestety nie wiem co to za owady, a dobrze byłoby wiedzieć coś więcej na ich temat, a w szczególności jakie jest ich menu.

3.08.2010 - te tajemnicze owady, wcale nie takie tajemnicze, to oczywiście lenie marcowe.

Kończy się pierwsza dekada maja. Temperatury już typowo wiosenne, ale pogoda taka w kratkę. Były dni letnie, ale nie brakowało też chłodniejszych. Na szczęście w nocy nie ma już przymrozków. W tej chwili zanosi się na deszcz. Ale czy popada, mam nadzieję, że tak, bo opadów w ostatnim czasie było jak na lekarstwo. Przekwitły już drzewa owocowe. Kwitnie jedynie jabłoń, ale bardzo mizernie. Na drzewach pojawiły się liście i zrobiło się bardzo zielono. Jedynie rabaty mienią się kolorami. Mimo, że przekwitły drzewa owocowe, w ogródku dalej jest pachnąco, a to głównie dzięki narcyzom i lakom. 

Przekwitają sasanki, szafirki, czerwone i botaniczne tulipany, gęsiówka. W dalszym ciągu kwitną: floksy szydlaste, żagwin, lak, irysy karłowate, omieg, ubiorek, miesiącznica, bratki, skalnice, stokrotki, bergenia. (Aktualności 2007-kwiecień). 

Miesiącznica roczna ma już przegrody owoców. Co prawda  są jeszcze zielone, ale to kwestia czasu. Niedługo staną się przezroczyste, srebrzyste i będą przypominać talary - judaszowe srebrniki.

miesiącznica

Obecnie w ogródku królują różnobarwne tulipany. Oto niektóre z nich. Więcej zdjęć zamieszczę wkrótce w albumie. Mam nadzieję, że - jak tylko czas pozwoli, na stronie znajdzie się także galeria tych jakże urodziwych kwiatów.

tulipany

Zaczęły kwitnąć: kukliki, najpóźniejsza odmiana narcyzy Poeticus, orliki.

Kuklik (Geum hybridum) - bylina, rozpowszechniona w strefie umiarkowanej.Osiąga wysokość 30 - 60cm, zwykle o pokładających się rozgałęzionych łodygach, na których osadzone są piękne kwiaty, najczęściej pomarańczowe, czasami żółte i czerwone. Kwitnie od maja do czerwca, niektóre gatunki aż do lipca. Jest rośliną mało wymagającą, co prawda bardzo lubi wilgotne stanowiska, ale dobrze czuje się także na ziemi suchej. Rozmnaża się przez dzielenie kęp. Nadaje się głównie do rozległych ogrodów skalnych lub na niższe rabaty bylinowe.

kuklik
narcyz

Narcyz Poeticus kwitnie najpóźniej. Kwiaty osadzone są pojedynczo na łodydze, odznaczają się przyjemnym zapachem. Listki okwiatu są białe, owalne, przykoronek krótki i płaski, zwykle pomarańczowy. Najlepszą odmianą jest Actaea. Roślina osiąga wysokość 60cm, duży kwiat ma średnicę 9cm. Listki okwiału są owalne, spiczasto zakończone, zachodzące na siebie, śnieżnobiałe. Przykoronek jest płaski. żółty, o ognistoczerwonym brzegu.

Orlik (Aquilegia hybrida) jest to krótkowieczna roślina o kwiatach z ostrogami. Rośnie dziko w całej strefie umiarkowanej półkuli północnej. Orliki tworzą ładne kępy, bardzo obficie okryte kwiatami. Osiągają wysokość 50-80cm, kwitną od maja do lipa. Kwiaty są jednobarwne lub dwubarwne. Zwykle uprawia się wielobarwne mieszanki. 

Są mało wymagającą. Dobrze czuje się w półcieniu, na glebie lekko wilgotnej. Rozmnaża się tylko z nasion. Niektóre odmiany rozsiewają się same, ale są mniej efektowne. Lepiej wysiewać nasiona roślin wyselekcjonowanych. Orliki sadzi się na rabatach bylinowych mieszanych lub w niektórych partiach ogrodów skalnych. Nadaje się również na kwiat cięty. Można z nich tworzyć bardzo ładne kompozycje, łącząc je z gipsówką, a także z omiegiem zawilcem gajowym, gęsiówką, ubiorkiem itp. Przekwitnięte kwiaty należy obcinać nożyczkami.

 orlik

Rozkwitają  nagietki (Aktualności 2006-lipiec) i lwie paszcze. Oba te kwiatki w naszym klimacie są roślinami jednorocznymi. Ostatnia zima była bardzo łagodna. Rośliny nie przemarzły i dlatego tak wcześnie mają kwiaty. Nagietki, o ile pamiętam, kwitły prawie całą zimę. Rosną również młode roślinki z  ubiegłorocznych nasion, ale będą kwitły dopiero w lecie. 

nagietek

lwia paszcza

 tegoroczny

zeszłoroczny

 tegoroczna

zeszłoroczna

15 maja - wreszcie zaczęło padać.

Minęła połowa maja. Podobno w całej Polsce solidnie leje, a u nas... padało, ale tak cokolwiek, oj jeszcze by się przydało. W tej chwili nieba całkowicie zachmurzone, jest wilgotno, zimno i bezwietrznie. Temperatura 12°C. Po ostatnich upalnych i suchych dniach ta obecna pogoda jest bardzo męcząca, przynajmniej dla mnie. Czuć takie przeszywające zimno, mimo że nie ma wiatru. Bardzo tęsknię za piękną słoneczną pogodą. Na szczęście ma się ocieplić w najbliższych dniach.

A w ogródku 

Gęsiówki niemal całkowicie przekwitły, choć przyznaję, jeszcze gdzieniegdzie widać drobne kwiatuszki. Właśnie teraz, tuż po przekwitnięciu przycinam je. Dzięki temu zabiegowi rośliny ładniej wyglądają, a przy okazji wzmacniają się i gęstnieją (takie trzy w jednym). Na świerku znowu pojawiły się ochojniki - coroczny problem. A co robię z tym fantem - o tym pisałam w  aktualnościach 2006-maj

Przekwita lak, szafirki, tulipany. W dalszym ciągu kwitną: floksy szydlaste, żagwin,  irysy karłowate, omiegi, ubiorek, miesiącznica, bratki, skalnice, stokrotki, bergenia.

tulipany skalnica żagwin ogrodowy gęsiówka
narcyzy gęsiówka czarnuszka irysy karłowate
bergenia tulipan papuzi gęsiówka orlik

Nie ma już czerwonych tulipanów. Obecnie kwitną kwiaty o mniej intensywnych  kolorach. Co prawda gdzieniegdzie można zobaczyć pomarańczowe nagietki, kukliki, a także czerwone i pomarańczowe maki, ale to właściwe jedyne barwne akcenty.

A co teraz kwitnie?

Kwitną białe złocienie, różowo-czerwone orliki, maki, żółte tulipany papuzie - to już niestety ostatnie tulipany, lwie paszcze, głównie o pastelowych kolorach, chaber, niezapominajki, biała rogownica, konwalia majowa,  śniedek baldaszkowaty, goździk siny, a także dereń biały. Kwitnie również żurawka krwista. Ta moja wbrew nazwie nie jest aż tak krwista, raczej intensywnie różowa. Zakwitł także pierwszy rozchodnik -  kwiecisty, pomarańczowy wiciokrzew. Bardzo ładnie wygląda bladoróżowa wierzba integra hakuro nishiki.

nagietek lwia paszcza goździk złocień lwia paszcza
tulipan papuzi stokrotki orlik niezapominajki

lwia paszcza

lwia paszcza skalnica czarnuszka miesiącznica bratek

Wyszłam do ogródka popełnić kilka fotek na potrzeby stronki. Na pierwszy strzał miała iść rogownica kutnerowata. Wypatrzyłam ładny okaz, już chciałam pstryknąć zdjęcie, a tu niespodzianka.

W tym momencie przyleciał bliżej niezidentyfikowany owad i usiadł na nim. Trochę się pokręcił, jakby szukał dogodnego miejsca, po czym - dosłownie - rozłożył się na kwiatku i zastygł w takiej pozycji. Wyglądało to bardzo zabawnie. Nie powiem, widok ten wcale mnie nie zmartwił. Robiłam mu zdjęcia dobrych kilka minut. W końcu zaczęłam zastanawiać się czy przypadkiem coś mu się nie stało. Wyglądało to tak, jakby zwierzątko zapadło w śpiączkę, albo i co gorsze...

Na szczęście nic z tych rzeczy. Po jakimś czasie zaczął się poruszać. Wtedy udało mi się zrobić temu trzmielopodobnemu śpiochowi  taki uroczy portrecik.

Dla odmiany kilka słów o rogownicy i i innych roślinkach kwitnących.

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) - roślina wieloletnia. Osiąga wysokość 25cm. Ma długie płożące się pędy, liście srebrzyste, kwiaty białe. Kwitnie w maju i czerwcu. Lubi stanowiska słoneczne i półcień. Rośnie na glebach ubogich, piaskowych, suchych. Jest rośliną okrywową. Nadaje się do ogródków skalnych.

rogownica kutnerowata
rogownica pospolita

Oprócz rogownicy kutnerowatej rośnie u nas rogownica pospolita, tyle że raczej w charakterze chwastu. Jest to bardzo pospolita roślina, można ją spotkać dosłownie wszędzie, na łąkach, przydrożach, polach.

Śniedek baldaszkowy (Ornithogalum umbellatum) - kwiaty białe, zebrane w wiechy, mają kształt małych gwiazdek. Otwierają się w dzień, a zamykają pod wieczór. Kwitną od kwietnia do maja. Mają bardzo małe wymagania, dobrze się czują przede wszystkim w miejscu nasłonecznionym, na glebie lekkiej, ale znosi dość dobrze nawet duże zacienienie. Cebule tworzą mnóstwo cebulek bocznych.

śniedek

Na pewno wszyscy znamy konwalie, jej przepiękne, delikatne kwiatuszki, rozpoznajemy ich zapach, ale myślę, że mało kto wie, że wszystkie części konwalii trujące. Odnotowano nawet zatrucia śmiertelne u dzieci po zjedzeniu kilku jagód czy wypiciu wody z wazonu, w którym stał bukiecik konwalii. (wikipedia.org)

Konwalia (Convallaria) - jej uprawa jest bardzo prosta. Należy tylko posadzić ją na właściwym miejscu, w którym jej kłącza szeroko się rozrastające, nie będą przeszkadzały innym rośliną. Swoją świetność osiąga po 2 - 3 latach. Kłącza trzeba posadzić stosunkowo gęsto i dość obficie podlewać. Przed sadzeniem należy starannie odchwaścić glebę. Oprócz form botanicznych stosuje się parę form uprawnych, większych i wyższych. Istnieje nawet forma różowa i różowa pełna. Konwalia lubi miejsca zacienione, świeże i zasobne gleby. Roślina lecznicza.

konwalia majowa

Mak (Papaver). Maki dekoracyjne są rozpowszechnione w strefie umiarkowanej i podzwrotnikowej. Są wśród nich byliny i rośliny jednoroczne, gatunki wysokie i niskie, ich wspólną cechą jest to, że po złamaniu wydzielają sok mleczny. Wśród dużych maków trwałych najbardziej znany i najczęściej uprawiany jest mak wschodni - Papaver orientale. Osiąga on wysokość 1m. Na stanowiskach naturalnych kwitnie na czerwono. Odmiany uprawne mają kwiaty szkarłatnopomarańczowe (Matcus Perry), różowokarminowe (Rosenpokal) łososiowe (Salmon Glow), i białe (Juliane).

mak dekoracyjny

Po kwitnieniu liście zamierają i roślina znika pod powierzchnię ziemi aż do jesieni. Wtedy wyrastają nowe liście pozostające do zimy. Mak wschodni wymaga żyznej gleby i stanowiska słonecznego. Można go rozmnażać z nasion, ale nowe rośliny nie zachowują ściśle barwy kwiatów rośliny macierzystej. Trzeba więc uciec się do rozmnażania wegetatywnego. Młode osobniki muszą być uprawiane w doniczkach i sadzone z bryłą ziemi, w przeciwnym razie rzadko się przyjmują. Ale jeżeli dobrze się zakorzenią, mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat i  kwitną bardzo obficie.

Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) - roślina wieloletnia, pochodzi ze środkowej i zachodniej Europy. Można spotkać go w naturalnym środowisku w południowo-zachodniej części Polski. Cała roślina ma charakterystyczne sine zabarwienie łodyg i liści i stąd jej nazwa.

Ma gęsto rozgałęziające się kłącze, za pomocą którego rozkrzewia się. Na szczycie łodygi występuje pojedynczy silnie pachnący kwiat o średnicy 1,5 do 5 cm. Składa się on z pięciu płatków korony, które w gardzieli są nieco brodate, a na końcach ząbkowane. Kolor kwiatów u gatunku dziko rosnącego jest jasnoróżowy, natomiast u odmian ogrodowych od białego do czerwonego.

goździk siny

Chaber (Centaurea) - jest to rodzaj bardzo obszerny, który obejmuje gatunki roczne, dwuletnie i byliny. W ogródku rośnie chaber górski (Centaurea montana). 

W naturalnym środowisku można spotkać go na łąkach górskich od Karpat aż do Pirenejów. Jest byliną, znosi bardzo dobrze susze i duże upały. Ma 50 cm wysokości, kwitnie w maju i czerwcu. Drugim, często uprawianym gatunkiem jest chaber białawy (Centaurea dealbata). Pochodzi z Azji Mniejszej i Kaukazu. Osiąga wysokość 80 - 90 cm, kwitnie od czerwca do lipca. Chabry nie mają dużych wymagań. Rozmnaża się je przez podział kęp (karp). Na dobrej glebie stają się trochę ekspansywne.

chaber górski

Żurawka krwista (Heuchera sanguinea) - roślina wieloletnia, pochodzi z Ameryki Północnej. Tworzy zwarte kępy. Z wierzchołków pędów wyrastają wiechowate kwiatostany osadzone na długich, dochodzących do około 40cm wysokości łodygach. Kwiaty dzwonkowate, drobne o kolorze intensywnie różowoczerwonym.

Kwitnie od maja aż do sierpnia. Dobrze czuje się przede wszystkim w półcieniu, na glebie próchniczej. Jeżeli będziemy ją regularnie podlewać, będzie bardzo ładnie kwitła nawet w pełnym słońcu. Na zimę trzeba ją lekko nakrywać. Rozmnaża się przez podzielenie karp. Zdrewniałe korzenie muszą być ucięte nożem. Stosuje się ją do ogrodów skalnych, na obwódki rabat i na kwiaty cięte. Można z niej tworzyć delikatne bukiety w połączeniu np. z gipsówk.

żurawka krwista

Ostatnia dekada maja. Pogoda wyśmienita. Mamy takie przepiękne, słoneczne lato pod koniec maja. Temperatury bardzo wysokie dochodzące do 31°C. Noce również bardzo ciepłe (około 18°C). Szkoda tylko, że jest tak sucho. Dzisiaj, co prawda trochę popadało ale to  zdecydowanie za mało.

Rozkwitają duże i średnie irysy, łubiny. Kwitną także żółte kwiatuszki poziomkówki indyjskiej.

Poziomkówka indyjska (Duchesnea indica) - jest rośliną wieloletnią, tworzy liczne, krótkie rozłogi. Kwiaty żółte o średnicy około 2cm. Liście wyglądem przypominają liście truskawki, owoce drobne czerwone. Kwitnie aż do późnej jesieni. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.

W trawie kwitną żółte kwiatuszków poziomkówki indyjskiej. Można dostrzec także pierwsze owoce, wyglądem przypominające truskawki. Są co prawda jadalne, ale niestety niesmaczne.

poziomkówka indyjska

Kosaciec, irys (Iris) - to bardzo cenione i często uprawiane byliny. Jego przedstawiciele rosną dziko w całej strefie umiarkowanej półkuli północnej. Odmiany kosaćców najczęściej uprawiane w ogrodach otrzymano w wyniku krzyżowania wielu gatunków botanicznych i są zwykle objęte nazwą Iris x barbara. Zależnie od wielkości rozróżnia się mieszańce Iris x barbara nana - karłowe, Iris x barbara media - średniej wysokości i Iris x barbara elatior - wysokie.  

Każda grupa zawiera liczne odmiany i bez przerwy pojawiają się nowe. Kwiaty odznaczają się szeroką gamą kolorów, rozmaicie połączonych. Wybierając kwiaty należy brać pod uwagę nie tylko piękno kwiatów ale także okres kwitnienia. 

irysy

Najpiękniejsze kwiaty są niestety najmniej trwałe i często szybko "znikają". Kosaćce wielkokwiatowe wymagają stanowiska ciepłego, suchego i nasłonecznionego, a także porowatej ziemi. Stosunkowo dobrze znoszą suszę. 

W cieniu i na glebie zbyt bogatej w azot są podatne na różne choroby. Po upływie 3 - 5 lat dobrze jest wyjąć kosaćce z gleby, podzielić karpy, oczyścić je i z powrotem posadzić trochę głębiej. Stare kępy kwitną słabiej. Dzielenie i przesadzanie najlepiej przeprowadzić w sierpniu. Jeżeli opóźnimy ten zabieg, w przyszłym roku irysy mogą nie zakwitnąć (archiwum - lipiec 2006).

irys

Łubin (Lupinus) - bardzo ładna roślina, jego liczne gatunki rosną dziko w Ameryce Północnej, jednak w ogrodach ich nie spotkamy. W uprawie znajdują się tylko mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania tych gatunków. Najbardziej znana grupa łubinów ozdobnych, to mieszańce Russela, które mają kwiaty we wspaniałych odcieniach prawie wszystkich kolorów: żółtego, czerwonego, niebieskiego i białego. Niektóre odmiany wydają kwiaty dwubarwne. Osiągają wysokość 70 - 100cm i kwitną od maja do czerwca.

Można je rozmnażać z nasion, kwitną wówczas bardzo obficie od drugiego roku. Jeśli nie potrzebujemy nasion, bezpośrednio po przekwitnięciu kwiatostanów obcinamy je, co pobudza zwykle roślinę do ponownego kwitnienia w tym samym roku.

łubin

Odmiany uprawne wymagają gleby żyznej, pozbawionej wapnia, stanowiska nasłonecznionego. Są wrażliwe na upał i suszę. Najlepiej znoszą zimę, gdy rosną w miejscu ciepłym i suchym. Łubiny najefektowniej wyglądają w dużych wielobarwnych grupach.

Kwitną również lobelie (Lobelia), czarnuszki damasceńskie (Nigella damascena), przetaczniki kłosowe (Veronica spicata), goździki kropkowane (Dianthus deltoides), rozchodniki kwieciste (Sedum floriferum) (archiwum - czerwiec 2006).

przetacznik ząbkowany

 goździk kropkowany

lobelia

czarnuszka damasceńska

rozchodnik kwiecisty

Niedługo dołączą do nich kolejne rozchodniki, firletki, piwonie ... 

Na koniec trochę robaczków ...

odorek zieleniak puklica rudnica pszczolinka siedmiokropka
muchówka konik polny leń ogrodowy samiec modraszek ikar
poskrzypka liliowa zażartka podtrawna pędrusiowate plusknia jagodziak
odorek zieleniak siedmiokropka konik polny podrzut szary
muchówka omomiłek leń ogrodowy pszczoła

Co warto zrobić pod koniec maja? Jeżeli macie zamiar przyciąć sosny, to okres ten jest jak najbardziej odpowiedni. Ja swoje już przycięłam (archiwum - czerwiec 2006)

    

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone