Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2012

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


maj pachnący kwiatami jabłoni, śliw, czereśni, kwitnący tulipanami...

 

Pierwszy maja - 100% upalnego lata - błękitne niebo, 30 stopni w cieniu, w słońcu przeszło 50. Nic dodać, nic ująć. Następne dni równie piękne.

A co słychać w ogródku...

Już od pewnego czasu kwitnie czereśnia, śliwy, grusza - w tym roku wyjątkowo obficie. Mimo tak dużej ilości kwiatów, aż trudno uwierzyć, nie ma w ogóle pszczół.

czereśnia śliwa

3 maja - pod wieczór zachmurzyło się i spadł pierwszy majowy deszcz. 

Rok temu wsadziliśmy kilka nowych roślin. Większość z nich nie sprawiała żadnych problemów. Wyjątkiem był klon palmowy czerwonolistny. Na początku rósł bardzo ładnie, jednak pod koniec lata zaczęło dziać się coś niedobrego.

Młode listki zwijały się, zupełnie jakby usychały. Zastanawiałam się czy by go nie przesadzić, ale w końcu został w tym samy miejscu. Jesienią byłam już przekonana, że nic z niego nie będzie. Minęła bardzo mroźna zima, przyszła wiosna, maj i proszę jak ładnie wygląda.

klon palmowy

W zeszłym roku uschła wierzba integra Hakuro nishiki. Kawał czasu - aż do kwietnia tego roku, stał po niej "kikut". Koło niego, jeszcze w zeszłym roku, posadziłam trzmielinę. Miałam nadzieję, że ładnie oplecie uschnięty pień wierzby. Niestety, trzmielina nie przetrzymała zimy i również uschła.

Nieszczęsny kikut zastąpiliśmy odpornym na mróz klonem pospolitym Royal Red (Acer platanoides) o błyszczących liściach w formie szczepionej. 

klon pospolity Royal Red

Jeden z ostatnich zeszłorocznych, jesiennych zakupów - magnolia Yellow Bird - drzewo o zwartej koronie, kolumnowym pokroju i dużych, zielonych liściach, ozdobnych, kremowożółtych kwiatach z zielonkawym odcieniem pojawiających się przed rozwojem liści. Wymaga gleby żyznej i próchniczej, lekko kwaśnej (ph 5-6) i słonecznego lub półcienistego stanowiska. Przed zimą należy usypać wokół rośliny kopczyk lub przykryć ziemię grubszą warstwę torfu, trocin lub kory.

Bardzo dobrze zniosła ciężką zimę. W maju doczekaliśmy się nawet jednego kwiatka. Miejmy nadzieję, że za rok zakwitnie ich trochę więcej. 

magnolia Yellow Bird

Pod koniec kwietnia kupiliśmy modrzew europejski, odmiana Pendula - forma zwisła, szczepiona na pniu. 

Modrzew należy sadzić w lekkiej, żyznej, dosyć wilgotnej glebie. Jest światłolubny, wrażliwy na suszę. Dorosłe egzemplarze są odporne na mrozy, ale młode sadzonki mogą przemarzać – aby temu zapobiec w pierwszym roku po posadzeniu warto roślinę na zimę zabezpieczyć.
Nasz posadziliśmy od strony północno-wschodniej w trochę zacienionym miejscu. Czas pokaże, czy taka ilość światła będzie dla niego dostateczna.

modrzew

Kończy się pierwsza dekada maja, a jak wyglądał ogródek w tym czasie...

Pierwsze dni maja należały do białych, pachnących kwiatów śliw, gruszy, czereśni i jabłoni, czerwonych tulipanów i niezapominajek. Niedługo potem mogliśmy podziwiać piękne kwiaty magnolii Nigry. Zakwitł też jeden żółty kwiat magnolii Yellow Bird, floksy kanadyjskie, smagliczka skalna, ubiorek, kukliki, serduszka okazała, skalnica...

W sąsiedztwie floksów kanadyjskich, niezapominajek, smagliczek, żagwinu rozkwitają floksy szydlaste. 

Tak kolorowo jest przede wszystkim na młodych rabatach, gdzie krzewy iglaste nie zajmują jeszcze dużo miejsca. Obok iglaków rosną najczęściej niskie byliny, które przesadzam z innych, starszych rabat, gdzie warunki są znacznie gorsze (duże zacienienie i coraz mniej miejsca), a rośliny coraz słabsze. Zdarza się nawet, że znajduję na nich tylko pojedyncze egzemplarze niektórych bylin. Na nowej rabacie, w krótkim czasie odradzają się i znowu tworzą barwne kobierce.

A starsze rabaty ...

O tej porze jest zielono, ale już niedługo. Lada dzień zakwitną orliki, złocienie, przetaczniki, rozchodniki...

12 maja - koniec pięknego, upalnego lata. Temperatura z 30-stu stopni spadła do 12-stu. Wieje zimny, nieprzyjemny wiatr, pada deszcz. Tym razem Pankracy - zimny ogrodnik, skutecznie popsuł pogodę, a tu jeszcze Serwacy (13 maja) i Bonifacy (14 maja), później zimna Zośka... Co by nie mówić, w perspektywie czeka nas jeszcze ze trzy chłodniejsze dni...

18 maja - zimne, majowe dni już za nami. Trwały dłużej niż myślałam, ale wreszcie mamy radykalną poprawę pogody. Deszcz też nie pada, koniecznie trzeba skosić trawę.

kos

 Zanim to zrobię, kilka fotek "kolorowych akcentów" z naszego trawnika... 

Trawnik znowu zielony.

20 maja - już od rana czyste, błękitne niebo, temperatura koło 30. Jak ja lubię takie letnie dni w okresie wiosny...

A na rabatach... serduszka okazała najlepszy okres ma już za sobą, a i tak dalej uwodzi swą urodą.

serduszka okazało

Przekwitają również floksy kanadyjskie. Podobno, jeżeli w tym okresie przytnie się je na krótko, w lecie powtórzą kwitnienie. W zeszłym roku przycięłam je, ale nie doczekałam się drugiego kwitnienia. Może w tym roku będzie lepiej... Floksy kanadyjskie są bardzo dekoracyjne, warto spróbować... 

Na rabacie zachodniej, jak co roku kwitną orliki, jedne całe ciemnoróżowe, drugie z białymi środkami. W tym roku zauważyłam jeszcze inne kolory... czyżby samosiewki... a może efekt wcześniejszego krzyżowania różnych odmian. Co by to nie było, obok ciemnoróżowych rosną orliki - jeden bladoróżowy, drugi ciemnoniebieski. Na rabacie południowej kwitnie jeszcze innego koloru - ciemnoburaczkowy z białym środkiem.

orliki

Poza tym rozkwitają przetaczniki, złocienie, goździki, różanecznik, tawuła Van Houte'a, chabry, śniadki baldaszkowate. Mimo końca maja ciągu kwitną żółte tulipany papuzie.

Już niedługo będziemy mogli cieszyć oczy pięknymi kwiatami piwonii. 

        

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone