Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2011

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


maj - taki w kratkę...

 

Początek maja bardzo nieciekawy. Zimno, wietrznie, deszczowo. W wielu miejscach naszego kraju temperatura spadła poniżej zera. Nie obyło się bez obfitych opadów śniegu, głównie na południu. Nas na szczęście ominęły te wątpliwe atrakcje. 

Cały rok czekam na początek maja, na tulipany, a tu taka przykra niespodzianka -  zakwitło ich wyjątkowo mało. 

tulipany

Na dodatek nie ma już morelek, a były u nas od zawsze. Wiśnia też usunięta. Brakuje mi ich pachnących kwiatuszków, że nie wspomnę o owocach he he. Ale z drugiej strony, duża ilość wolnego miejsca, to doskonały pretekst żeby co nieco nowego posadzić. No i ruszyłam na zakupy. Na pierwszy strzał poszedł klon palmowy...

Klon palmowy czerwonolistny (Acer palmatum atropurpureum) pochodzi z Japonii, Korei i wschodnich Chin. W naszych warunkach dorasta do 3 m wysokości. Jest odporny na mróz.

klon palmowy czerwonolistny

...później klon jesionolistny...

Klon jesionolistny (Acer negundo), odmiana Aureomarginatum. Młode przyrosty o żółtawozielonawej barwie, starsze liście ciemnozielone z nieregularnym, żółtym lub białosrebrzystym obrzeżeniem. 

klon jesionolistny

... cyprysiki groszkowe, brzózka, krzewuszka, kilka bylin. 

brzoza krzewuszka smagliczka skalna floks kanadyjski

Jeszcze w kwietniu wpadł mi w oko różanecznik - Rhododendron 'Cunningham's White'.

Gęsty, zimozielony krzew o kulistym pokroju, dorastający do 2 m wysokości. Kwiaty w kolorze białym z małą zielonożółtą plamką. Kwitnie w maju, powtórnie w lipcu. Wymaga próchnicznych, lekko kwaśnych gleb oraz półcienistego stanowiska. Odporny na mróz.

różanecznik 'Cunningham's White'

I... znowu zrobiło się ciasnawo...

Półmetek mają - pogoda w ostatnich dniach poprawiła się zdecydowanie. Temperatura skoczyła powyżej 20 stopni. Na niebie głównie słońce, choć 13-tego, nawiasem mówiąc w piątek he he, mieliśmy krótkotrwałe załamanie pogody.

Kwiatami pierwszej połowie tegorocznego maja są niepozorne białe, różowe i niebieskie niezapominajki. 

niezapominajki

Bardzo malowniczo wygląda serduszka okazała.

serduszka okazała

Kwiaty magnolii zawsze pięknie się prezentują. 

magnolie, niezapominajki, skalnice

Jak zwykle o tej porze kwitną floksy szydlaste, skalnice, miesiącznica...

serduszka gęsiówka i tulipan niezapominajki i skalnica gęsiówka
żagwin ogrodowy floksy szydlaste żagwin ogrodowy
narcyz i miesiącznica tawuła  bratki bez
magnolia Nigra ubiorek heliotrop kuklik miesiącznica
stokrotka floks kanadyjski floksy szydlaste serduszka
miesiącznica chaber skalnica magnolia Nigra magnolia Susan niezapominajki
serduszka berberys szczypiorek krzewuszka chaber kuklik

15 maja - zimna Zośka, tym razem nie taka zimna. Co prawda przywitała nas pochmurnym niebem i drobnym deszczykiem, ale niedługo później zza chmur wyjrzało słonko. I od tamtej pory z każdą chwilą robiło się coraz przyjemniej, przynajmniej do południa. Później wróciła pochmurna pogoda. Tym razem, niestety słońce przegrało z chmurami. Pada deszcz, ale i tak jest ciepło.

W zeszłym roku wsadziliśmy trzy tawuły wczesne. Właśnie zaczynają kwitnąć.

tawuła wczesna

Tawuła wczesna (Spiraea arguta) to krzew wolno rosnący, luźno ugałęziony, o cienkich, łukowato wygiętych pędach. Osiąga wysokość 1 - 2m. Ma przeciętne wymagania glebowe i wodne. Jest odporna na suszę i mróz. 

W okresie kwitnienia zwisające gałązki są obficie pokryte śnieżnobiałymi kwiatami. Wkrótce po przekwitnięciu należy ściąć wszystkie pędy, które wydały kwiaty. U nasady każdego wyciętego pędu należy pozostawić 2-3 młode pędy. Regularne przycinanie zapewni obfite i coroczne kwitnienie, gdyż krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych.

tawuła wczesna

Drobne, zielone liście rozwijające się wiosnę, jak i przebarwiające się jesienią równie ładnie wyglądają.

Ostatnia dekada maja - Pani Aura zgotowała iście królewską niespodziankę. Mamy przepiękne, słoneczne lato z temperaturą 25 stopni i więcej. Wieczory i noce też niczego sobie. 

Po ciężkiej zimie nie wszystkie rośliny wyglądały dobrze. Niektóre dotkliwie odczuły mrozy. Na rabacie zachodniej uschła duża kępa ubiorka zimozielonego. Wypadło też wiele floksów szydlastych. Młode gałązki wierzby integry pousychały prawie w 90-ciu procentach. Na szczęście sprzyjająca pogoda i odpowiednia pielęgnacja zrobiły swoje. Ogródek niczym feniks z popiołów odradza się w oczach. 

Zawsze o tej porze przycinam sosny. W tym roku postanowiłam dać im spokój. Niech sobie rosną. Myślę, że za rok będą widoczne zmiany, głównie na zachodniej rabacie, gdzie rośnie kilka kosówek i sosna chińska.

A póki co rabata zachodnia bez większych zmian. Między świerkiem srebrzystym, wierzbą integrą odzyskującą swą wcześniejszą urodę, kosodrzewinami i  innymi iglakami kwitną - złocienie, różowe orliki, kukliki, niezapominajki, floksy szydlaste, przetaczniki, szczypiorek. W tym roku rabata wzbogaciła się o krzewuszkę. 

rabata zachodnia

Część strony południowej, nowo zagospodarowanej - nawiasem mówiąc moje oczko w głowie - wygląda bardzo ładnie. Trzy albo czteroletni żywopłot tujowy - już straciłam rachubę - dobrze zniósł zimę i teraz rośnie jak na drożdżach. Wokół niego wysiało się pełno wilców, z którymi nie wiem co robić. Co prawda w poprzednim sezonie nieźle wyglądało ogrodzenie szczelnie porośnięte wilcami, ale z drugiej strony, taki żywopłot zasłania światło i utrudnia wzrost tuj...

W sąsiedztwie papierówki kwitnie biała i różowa serduszka okazała. Są także drobne kwiatuszki niezabudek. Jest ich znacznie mniej, bo przekwitają. Z reguły przekwitające kwiaty wyglądają dużo gorzej niż w okresie pełnego rozkwitu. Z niezapominajkami jest inaczej. Mniejsza ilość kwiatów sprawia, że wyglądają delikatniej, jeszcze bardziej subtelnie i tak przepięknie komponują się z serduszką.

serduszka okazała i niezapominajki

Już od pewnego czasu kwitną różaneczniki. Różaneczniki, to kolejne rośliny, które odczuły trudy ostatniej zimy. Nie wyglądają tak dorodnie, jak zeszłego roku, ale i tak nadspodziewanie dobrze kwitną, czego nie można powiedzieć o wielu innych okazach rosnących w naszej okolicy.

różaneczniki

Są także białe złocienie, różowe i ciemnowiśniowe orliki. Złocienie, jak i różowe orliki są u nas bardzo długo. Orlika o ciemnowiśniowych płatkach znalazłam w najstarszej - wschodniej  części ogródka. Podejrzewam, że jego obecność, to sprawka ptaków, które upodobały sobie właśnie tę część ogródka i przy okazji przyniosły nasiona.

Przesadziłam go na stronę południową, gdzie warunki są zdecydowanie lepsze. I proszę, jeszcze rok temu była to mała roślinka, na której zakwitł jeden kwiatek, a dziś wysoki, dorodny okaz z mnóstwem kwiatów.

orlik

Na koniec słówko o naszej najstarszej części ogródka.

Strona najstarsza - wschodnia, w zasadzie żyje własnym życiem. Od czasu do czasu próbuję coś dosadzić nowego, ale bez większego powodzenia. Warunki tam panujące, niestety nie sprzyjają małym roślinom, nawet mimo nawożenia.

część wschodnia

Większości roślin udaje się nawet nieźle egzystować na obrzeżach. W zależności od ilości światła dochodzącego do danego miejsca możemy spotkać - w bardziej zacienionych miejscach tawułki. Tam gdzie jest go więcej - na przykład przy ogrodzeniu - rogownicę kutnerowatą, niezapominajki, ubiorka, a przede wszystkim dużą gromadkę sasanek. Nawet teraz, pod koniec maja znalazłam jeszcze dwie kwitnące sasanki. Od strony trawnika - przetaczniki, chabry, serduszkę okazałą, floksy szydlaste, gęsiówkę, śniadki. Między dużymi iglakami też trafiają się kwitnące roślinki, tyle że mniej okazałe.

przetacznik serduszka okazała żagwin serduszka 
ubiorek floksy szydlaste śniadek baldaszkowaty
gęsiówka orlik gęsiówka złocienie niezapominajka miesiącznica
rogownica chabry sasanka smółka

 

           

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone