Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2013

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


czekając na polską złotą jesień...

 

Mija pierwsza dekada października. Nie licząc pierwszych kilku pochmurnych dni, pogoda w sumie była całkiem niezła. Co prawda zdarzały się poranki z przymrozkami, czy mgliste, jednak bezchmurne niebo, mocne słońce robiło swoje. Jedynie brakowało kilku stopni na termometrze. 

Z czasem stopni przybyło, a wraz z nimi przyszła złota polska jesień. 

W ogródku coraz więcej jesiennych akcentów. Najpiękniejszym i zarazem najbardziej widocznym jest klonik palmowy. O tej porze jego liście przebarwiają się na intensywny czerwony kolor. Również magnolia, ketmia, berberysy i dereń przybierają jesienne barwy. I to jak na razie wszystko.

berberys miechunka nasiona derenia białego  nasiona magnolii

Przyglądam się naszym klonom i mówiąc szczerze jestem trochę rozczarowana. Owszem w okresie wiosny i lata ładnie się prezentują (z wyjątkiem odmiany "Golden Gobe", której liście przypaliły się w letnim słońcu), ale jesienią... Miesiąc temu zauważyliśmy białym nalotem na liściach. Podejrzewamy, że to mączniak. Trzeba będzie usunąć zarażone liście, żeby przypadkiem nie znalazły się w kompostowniku.

Półmetek października za nami. W pogodzie - jak to jesienną porą bywa - trochę mgieł, trochę słońca, trochę ciepła, trochę chłodu. Tylko liście z drzew niezmiennie opadają ...

I deszczu mało, ciągle mało...

Ostatnia dekada października mija pod znakiem złotej polskiej jesieni. Temperatura koło 20-stki. W nocy też nieźle - plus minus 10 stopni. Sprzątanie w ogródku w tak komfortowych warunkach, to bardziej relaks niż praca. Nie muszę spieszyć się, bo zimno, albo mży czy pada. Siedzę na ławeczce pod czereśnią, patrzę na roślinki. A gdy zamykam oczy, czuję wiosnę ciepłą, radosną... ech ... już tęsknię za nią...

Póki co jesień dopiero mamy he he...

Najstarsza, wschodnia strona w zasadzie zielona. Jedynie dereń biały, schowany za wysoką tują, już od dawna w jesiennej szacie. Niedługo modrzew, rosnący na skraju rabaty zmieni kolor igieł. 

dereń biały rabata wschodnia

Opadły liście z wszystkich klonów i magnolii.

Na zachodniej stronie  znowu zielono. Lada dzień liście brzózki zaczną przebarwiać się. I to będzie ostatni jesienny akcent w tej części ogródka.

brzoza widok na stronę zachodnią

O tej porze chyba najładniej prezentują się perukowiectawuły wczesne i berberysy.

Jest to jego drugie miejsce. Na poprzednim bardzo kiepsko rósł. Z chwilą przesadzenia wyraźnie odżył. Tegoroczne przyrosty mają przeszło metr długości.

perukowiec

 

Tawuły wczesne i berberysy też w jesiennych barwach. 

tawuła wczesna berberys

Kwitną jeszcze smagliczki, kocimiętki, nagietki, uczepy, lwie paszcze. Bzygi, pszczoły spijają nektar kwiatów. Największym powodzeniem cieszy się pachnąca smagliczka. Na słońcu wygrzewają się koniki polne, kowale bezskrzydłe i inne pluskwiaki. Coraz więcej biedronek kręci się w pobliżu domu, pewnie szukają wygodnego lokum na zimę...

smagliczka bzyg na uczepie kowal bezskrzydły lwia paszcza długoskrzydlak sierposz
goździki berberys kocimiętka uczep, smagliczka nagietki

24 października - dzisiaj trochę popadało... 

           

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone