Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2014

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


to się nam czerwiec trafił...

 

Nie licząc pierwszych  dni - pochmurnych, zimnych (około 10st.), deszczowych, czerwiec imponuje piękną, letnią aurą. Temperatura przekracza 30 stopni, na niebie dużo słońca. I wszystko byłoby idealnie, gdyby nie komary. Jest ich tak dużo, że trudno wysiedzieć na dworze. Praca w ogródku w obecnej sytuacji do przyjemnych nie należy, oj nie...

nagietki złocienie i przetaczniki pięciornik Tonga różanecznik czosnek ozdobny piwonia
szczypiorek smagliczka tawuła irys mak parzydło leśne
dzwonek skupiony goździk łubin irys goździk bratek

Wreszcie doczekaliśmy się młodych kosów... 

To chyba był jego pierwszy raz... Sam, bez mamy, poza gniazdem. Wyglądał na zdezorientowanego. Zamiast chować się w gąszczu roślin, wciąż biegał koło nas. Próbował nawet wskoczyć na taras, gdzie akurat siedział mąż. Udało mu się sforsować zaledwie pierwszy stopień, następnemu już nie dał rady. Po jakimś czasie przyleciała mama i nakarmiła malca. (5.06)

kos

W naszej obecności dorosłe kosy czują się bezpiecznie. W okresie natężonego zbierania pożywienia dla swoich dzieci chodzą blisko nas bez jakiegokolwiek strachu. Ostatnio przyglądaliśmy się poczynaniom jednego. Z dziobem pełnym dżdżownic przystanął niedaleko nas, po czym całą jego zawartość położył na trawie i jakby nigdy nic zaczął rozdrabniać dżdżownice. Gdy skończył, wszystkie z powrotem wsadził do dzioba i odleciał. 

13 czerwca, piątek - nieco chłodniej. Od czasu do czasu na niebie pojawiają się chmury dające nadzieję na deszcz. Kto wie, może coś popada. Przydałby się choć mały deszczyk, bo zaczyna robić się sucho. 

Na czereśni dojrzewają owoce. Są też pierwsze poziomki.

czereśnie

poziomki

Rozkwitają dzwonki ogrodowe. W tym roku jest ich dużo mniej.

dzwonki ogrodowe

Kwitną niepozorne, kremowe kwiatki miechunki, tojeść kropkowana i rozesłana, czyściec wełnisty, wrotycz, ostróżki, dzwonki, szarotki alpejskie, rozchodniki...

ostróżka polna maki i ostróżki ogrodowa mak trzykrotka wirginijska bratek
trytoma bratek tojeść rozesłana wrotycz smagliczka
dzwonek miechunka kocimiętka czarnuszka poziomka

W trawie też co nieco kwitnie... 

kurzyślad polny

szczawik zółty przetacznik jasnota poziomkówka indyjska iglica pospolita 

Zakwitła także trawa ozdobna.

Jest to prawdopodobnie mozga trzcinowata picta pasiasta. Osiąga wysokość do 60cm, a w okresie kwitnienia nawet 120cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest łatwa w uprawie. Tworzy długie i liczne rozłogi podziemne, dzięki którym szybko się rozrasta. Jeżeli chcemy, aby trawa nie rozrastała się, zajmowała określoną powierzchnię, wystarczy wsadzić ją do pojemnika (doniczka, wiadro) z mocno perforowanym dnem (albo bez dna) o  pożądanej średnicy. Następnie pojemnik z trawą zakopujemy w ziemi. 

mozga trzcinowata

Dwa tygodnie później...

Młody kos już nie tak mały, ale niestety dalej bardzo ufny. Co prawda już nie biega koło nas, zaczyna wybierać bardziej ustronne miejsca, ale w dalszym ciągu można podejść do niego bez problemu. Zaczęłam zastanawiać się, czy nie byłoby lepiej dla piskląt, gdybyśmy je trochę "pogonili". Może to zwiększyłoby ich czujność. Sama nie wiem...

Siedzi z zadartą główką i wypatruje rodziców. Dosłownie 2 metry od niego leży dorosły kos, zagryziony przez kota... Następnego dnia już nie widzieliśmy malucha...  (19.06)

kos

W ogródku jest dość kolorowo, głównie za sprawą maków i ostróżek polnych. Te drugie są wyjątkowo dorodne. Niektóre osiągnęły nawet 2 metry wysokości.

ostróżka ogrodowa ostróżka polna

zachodnia rabata

serduszka goździk mak polny dzwonek zachodnia rabata
lawenda dzwonek liliowiec wschodnia rabata dzwonek skupiony
lwia paszcza rozchodnik widok na rabatę zachodnią słoneczniczek dzwonek ogrodowy
trytoma wiesiołek szarotka parzydło leśne zachodnia rabata
lilia ziemniak strona południowo-zachodnia tojeść ostróżka polna

26 czerwca - za oknem szaro, buro i ponuro. Termometr pokazuje niewiele powyżej 10 stopni. Jedna dobra wiadomość - pada deszcz, a jest on bardzo potrzebny. Wiosną czy latem, gdy przycinam bukszpany, trzmieliny część obciętych gałązek ukorzeniam. Obie te rośliny bardzo łatwo się ukorzenia. Ja robię to nawet bez ukorzeniacza. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednio wilgotne, najlepiej zacienione miejsce. Mam takie od strony północnej. Tam moje roślinki ukorzeniają się bez problemu, nawet jeśli zapomnę o nich, a zdarza mi się to dość często. Niedawno przeniosłam zeszłoroczne bukszpany w docelowe miejsca. I właśnie wtedy zaczęło robić się sucho. Owszem podlewałam codziennie, ale nie ma to jak deszcz, wilgoć w powietrzu. 

Następne dni zdecydowanie ładniejsze, może bardziej wiosenne niż letnie... ale dobre i takie...

         

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone