Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2014

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


kwiecień pachnący kwiatami mirabelek, hiacyntów...

 

Początek kwietnia już nie tak ładny jak ostatnie dni marca. Na niebie chmury, temperatura spadła o kilka kresek. 

Łagodna i krótka zima, przedwiośnie od początku lutego, do tego bardzo ciepły marzec, to wszystko sprawiło, że zakwitły mirabelki. Pierwsze kwiaty pojawiły się pod koniec marca. Ich pięknie pachnące kwiaty utwierdzają mnie w przekonaniu, że to już najprawdziwsza wiosna. Niebawem zaczną kwitnąć śliwy, grusza i czereśnia. Ciekawe, czy to przyspieszone kwitnienie przełoży się na wcześniejsze dojrzewanie owoców...

mirabelka

7 kwietnia - pochmurny, deszczowy dzień - idealny dla naszych nowo posadzonych krzewów i świeżo skoszonej trawy. 

W ogródku sprzątanie, koszenie, sianie, sadzenie i oczywiście przesadzanie. 

Jak co roku o tej porze jakiś krzew wpadnie nam w oko i mimo, że w ogródku nie ma miejsca, kupujemy go. Później kombinujemy, gdzie by nowy zakup posadzić. Z reguły okazuje się, że dobrze wyglądałby akurat w tym miejscu, gdzie  już coś rośnie. Z tego powodu każdego roku kilka krzewów jest przesadzanych. 

W zeszłym miesiącu mąż podciął iglaki na zachodniej rabacie. Zrobiło się więcej miejsca, co nie umknęło mojej uwadze. Już między kosówkami rośnie nowy iglaczek...

8 kwietnia - zmiana pogody o 180 stopni. Termometr pokazuje 20 stopni, na niebie moc słońca. Zakwitła śliwa (odmiana Amers). Są również pojedyncze kwiaty na czereśni. 

śliwka

czereśnia

W tym roku nasze drzewa owocowe zakwitły dużo wcześniej i co ciekawe, zmieniła się kolejność kwitnienia. Zawsze to czereśnia pierwsza zakwitała. Tym razem pierwszeństwo przypadło śliwie. Jej obfite kwitnienie daje nadzieję na dużą ilość owoców, ale jak będzie... Rok temu na drzewach też było mnóstwo kwiatów, a owoców niewiele. Tyle, że zeszły rok był wyjątkowo ciężki - długa zima, zaraz po niej wiosna z kilkoma dniami przedwiośnia. Co prawda przyroda szybko nadrobiła zaległości - wszystkie drzewa z prawie niezauważalnym opóźnieniem obficie kwitły, ale owoce, nawet jak się zawiązały i tak nie dojrzały. Większość zawiązków opadła. Mam nadzieję, że tym razem będzie dużo lepiej...

Zaledwie jeden dzień trwała sielankowa pogoda. Następnego dnia chłód. Niebo zaciągnięte chmurami. Wkrótce zaczęło padać. Deszcz, nie powiem - jak najbardziej potrzebny, tylko to zimno... Na termometrze zaledwie 6 stopni. 

Połowa kwietnia, a w pogodzie bez zmian, głownie chmury i deszcz i zimno.  Zdarzają się niewielkie przejaśnienia, ale z reguły towarzyszy im nieprzyjemny wiatr. Do ogródka wychodzę głownie po szczypiorek, tyle że nie zawsze z nim wracam... 

Ostatnio zamiast szczypiorku przyniosłam kilka fotek bielinka... 

bielinek

Zimne dni w pierwszej połowie kwietnia skutecznie zmniejszyła tempo rozwoju roślin.  Nie pomógł ciepły luty, jeszcze cieplejszy marzec.

A jeszcze pod koniec marca wydawało mi się, że nasza czereśnia, zwykle kwitnąca pod koniec kwietnia, w tym roku zakwitnie wyjątkowo wcześnie. Owszem kwiaty pojawiły się, może nawet ze dwa tygodnie wcześniej, ale to wszystko. (15.04.14). 

czereśnia

Kilka chłodniejszych dni i przyroda wraca na utarte tory.

 

17 kwietnia - wreszcie trochę słońca... 

Zeszłoroczny okres zimowo-wiosenny bardzo znacząco odbiegał od normy - wyjątkowo długa zima, krótkie przedwiośnie, spóźniona wiosna. Efekt tych pogodowych anomalii uwieczniłam na fotach naszych krzewów. Obiecałam sobie, że zdjęcia powtórzę za rok. Nie wiedziałam, że następny zimowo-wiosenny okres będzie równie nietypowy co poprzedni, tyle że skrajnie odmienny. Tym razem to zima była bardzo krótka, za to przedwiośnie rekordowo długie. Zaczęło się wraz z początkiem lutego. Marzec już od pierwszego dnia należał do wiosny i był wyjątkowo słoneczny, ciepły.

tawuła wczesna krzewuszka klon jesionolistny klon palmowy czerwonolistny

brzoza

magnolia Nigra magnolia Susan
tawuła Van Houte'a

ligustr pospolity

magnolia Yellow Bird forsycja

berberys

wierzba Hakuro Nishiki

ostrokrzew kolczasty

Porównując zdjęcia zeszłoroczne z dzisiejszymi poszczególnych krzewów, widać jak pogoda znacząco wpłynęła na ich rozwój. Jedynie klon palmowy i pospolity Royal Red wyglądają tak samo jak w zeszłym roku. (kwiecień 2013)

 Z okazji zbliżających się świąt pragniemy wszystkim Państwu, zaglądającym na naszą stronkę, życzyć zdrowych, pełnych spokoju i miłości Świąt Wielkiej Nocy, oraz radosnych spotkań w rodzinnym gronie.

Ostatnia dekada kwietnia. Czereśnia i śliwa stanley kwitną wyjątkowo obficie. Grusza - odmiana klapsa, też nie może narzekać na brak kwiatów. 

czereśnia lipcówka i śliwa stanley (21.04)

grusza klapsa (23.04)

W poprzednim roku, mimo podobnego kwitnienia, nie doczekaliśmy się wielu owoców. Nasza stara czereśnia tradycyjnie miała trochę owoców. Większość, niestety z robakami, ale ja akurat takimi drobiazgami nie przejmuję się... Czereśnie wyjątkowo smaczne, a że coś przy okazji znajdzie się w środku... nie ma co dramatyzować. Ważne, że są. Za to śliwy i grusza, totalna klęska. Dopadła je jakaś choroba i to zarówno owoce jak i liście. 

W tym roku mąż postanowił zastosować opryski na nasze drzewka owocowe. Okazuje się, że nie jest to takie proste, jakby się wydawało. Na szczęście ma znajomego, dobrze zorientowanego w tej materii. Zgodnie z jego wskazówkami zaopatrzył się w odpowiednie specyfiki i teraz stosuje je ściśle według zaleceń. Jestem bardzo ciekawi efektów...

26 kwietnia - rozpadało się na dobre, ale to dopiero dzisiaj. Ostatnia dekada kwietnia obfitowała w cieplutkie, słoneczne dni. W końcu zaczęło robić się sucho. 

Tak dużo kwitnących tulipanów już teraz... a co będzie w maju... 

Na dodatek kwitną wszystkie magnolie, floksy szydlaste i kanadyjskie, sasanki, skalnice. Są też żółte smagliczki, białe ubiorki. Rozkwita również czerwona serduszka okazała, narcyzy. W różnych zakątkach pojawiają się bratki. W dalszym ciągu kwitną białe i różowe gęsiówki, żagwin ogrodowy, białe, niebieskie i fioletowe barwinki, fioletowa miesiącznica, białe, różowe i niebieskie niezapominajki, szafirki, żółte omiegi, białe anemony.

Dopiero koniec kwietnia, a w ogródku takie bogactwo, taka różnorodność mieniących się barw...

         

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone