Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2014

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


lipiec, to letni, to znów jesienny...

 

Lipiec zaczął się bardzo podobnie jak czerwiec. Pierwsze dni z taką średnią pogodą, za to od 5-go piękne lato - bezchmurne niebo, termometr pokazuje blisko 30 stopni.

W ogródku w dalszym ciągu dominuje ostróżka polna. Jest jej dużo, może nawet za dużo, ale czego się nie robi żeby zwabić fruczaka gołąbka, gustującego w tejże roślince. Dzisiaj pojawił się wśród kwiatów ostróżki. 

fruczak gołąbek

Najmłodsza rabata, koło tarasu przypomina kolorową łąkę. Obok lwich paszczy kwitną żółte uczepy, niebieskie czarnuszki, różowe i ciemnoniebieskie ostróżki. Są też białe smagliczki. Zaczynają rozkwitać fioletowe i białe kwiaty liatry.

W innych zakątkach ogródka można znaleźć kwitnące tawułki, nagietki, lilie, trzykrotki, tojeść, rudbekie...

12 lipca - a tu jak na złość znowu jesień wpadła z wizytą... Jest zimno, wietrznie, deszczowo... 

Pogoda zdecydowanie nie sprzyja wypoczynkowi, za to całkiem niezła do sadzenia, przesadzania roślin. Ten mokry, deszczowy dzień wykorzystaliśmy na przesadzenie tawułek. Wiem, że trochę za wcześnie, że lepiej byłoby jesienią, ale akurat było trochę wolnego czasu. Poza tym znajdują się w północnej, zacienionej części ogródka. Ewentualne upały nie powinny im zaszkodzić. 

strona północna

Nasz nowy zakup - złotokap zwyczajny (złoty deszcz) - na razie to niewielka sadzonka, ale jak oglądam zdjęcia dorosłych okazów, nie powiem - powinna wyrosnąć na pokaźnych rozmiarów roślinkę. 

Złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides Medik.) – gatunek małego drzewa lub wysokiego krzewu. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy. Kwitnie w okresie maja-czerwca. Tworzy 30-40cm kwiatowe grona o jaskrawożółtym zabarwieniu. Pod ciężarem kwiatów gałązki zwisają ku dołowi. Wymaga żyznych do przeciętnych gleb i słonecznych stanowisk. W półcieniu rośnie słabiej i kwitnie mniej obficie. Dobrze rośnie na glebach zasadowych. Wytrzymała na mrozy, jednak w czasie bardzo surowych zim należy roślinę zabezpieczyć. Złotokap nie lubi przesadzania.

złotokap zwyczajny

Już następnego dnia jesień postanowiła nas opuścić. Na odchodne zafundowała poranną, gęstą mgłę. 

A teraz tylko lato z wszelkimi dobrodziejstwami... 

Dwa lata czekałam na tego motyla i jak widać doczekałam się. Tym razem udało mi się zrobić dużo więcej fotek.

Dostojka malinowiec, perłowiec malinowiec, (Argynnis paphia) - motyl z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae). Rozpiętość skrzydeł 5-7 cm. 

dostojka malinowiec 

Ma pomarańczowe skrzydła z ciemnymi pasami, na których są łuski zapachowe. Gęsto owłosiony, wyraźny dymorfizm płciowy: samice żółto-oliwkowe. Spód skrzydeł zielonkawy, ze srebrzystymi paseczkami. Występuje w całej Europie Środkowej, a także na północy Afryki, w Azji, Japonii. [wikipedia.org]

dostojka malinowiec samica na budlei

Środek lipca to okres kwitnienia roślin szczególnie lubianych przez motyle - budleja, liatra, oregano. Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale wszystkie kwiaty oblegane przez motyle są różowe albo fioletowe. Kwitnie u nas biała i fioletowa liatra. Zauważyłam, że biała nie cieszy się takim powodzeniem wśród motyli co fioletowa. Ciekawe, czy to dotyczy tylko tej jednej roślinki, czy może innych też... Chyba kupię sobie budleję kwitnącą na biało... Zobaczymy jak to jest z tym kolorem... Pewnie za tym kryje się zapach, jego intensywność...

Są inni przedstawiciele rodziny rusałkowatych...

rusałka osetnik

rusałka osetnik

rusałka pawie oczko

rusałka admirał

rusała pokrzywnik

rusała ceik

Nie zabrakło naszego ulubionego motylka latolistka cytrynka. 

To kolejny amator budlejowych kwiatów.  Mimo, że jest bardzo pospolitym motylem, w naszym ogródku rzadko gości. 

latolistek cytrynek

Jest bardzo wdzięcznym modelem.

latolistek cytrynek

Kolejne motyle, tym razem dużo mniejsze.

Czerwończyk żarek (Lycaena phlaeas syn. Lycaena phlaeoides) - gatunek motyla z rodziny modraszkowatych. Rozpiętość skrzydeł 25 - 30 mm.

czerwończyk żarek

 

 czerwończyk żarek (Lycaena phlaeas syn. Lycaena phlaeoides)

I jeszcze jeden - karłątek ryska (Thymelicus lineola syn. Adopaea lineola), rodziny powszelatkowatych (Hesperiidae, syn. warcabnikowate). Skrzydła o rozpiętości 26-28 mm.

karłątek ryska (Thymelicus lineola syn. Adopaea lineola)

Zachęceni taką ilością motyli ruszyliśmy w kierunku Pieprzówek. Ostatnie, bardzo obfite deszcze odcięły wejście na Pieprzówki od strony Wisły. Musieliśmy zadowolić się łąką na wiślanym wale. Wały należą do ostatnich takich miejsc w Sandomierzu. Niestety, zauważyłam tendencje do niszczenia naturalnego środowiska, siedliska wielu gatunków owadów na rzecz brukowych skwerów, chodników. Nie mam nic przeciwko chodnikom, ale myślę, że powinny zostać zachowane odpowiednie proporcje. W końcu jak idziemy na spacer, chcemy obcować z przyrodą, a nie kostką brukową. 

Póki co, idąc wałem cieszyliśmy oczy kwiecistą łąki, latającym wkoło nas motylami.

bielinek bytomkowiec rusałka kratkowiec karłątek ryska przestrojnik jurtina rusałkowate

bielinek rzepnik

szlaczkoń siarecznik rusałka pokrzywnik karłątek ryska
rusałka kratkowiec bielinek rzepnik ćma rusałka kratkowiec
przestrojnik modraszek ikar bielinek bytomkowiec latolistek cytrynek 
karłątek ryska przestrojnik jurtina ćma

modraszek ikar

modraszek ikar ćma karłątek ryska szlaczkoń siarecznik
karłątek ryska latolistek cytrynek  modraszek bielinek bytomkowiec

Ostatnia dekada lipca - trochę pada, dużo słońca, temperatura 30 stopni - wszystko rośnie jak na drożdżach. Można wsadzać, przesadzać i na pewno się przyjmie...

W lipcu każdą wolną chwilę poświęcałam stronie wschodniej. Ta najstarsza część ogródka już od pewnego czasu wymagała wprowadzenia zmian. Wiele lat temu, gdy iglaki były jeszcze małe, rosło wiele kwiatów. Teraz, ze względu na brak światła, kwiatków praktycznie nie ma. Rachityczne kwiaty, zarośnięte drzewa i krzewy - nie wyglądało to dobrze. Najpierw wzięłam się za obcinanie dolnych gałęzi drzew. Usunęłam jeszcze białego derenia. Na koniec solidnie przycięłam tuje płożące. Po tych wszystkich cięciach, przycinaniach i wycinaniach zrobiło się  dużo wolnego miejsca. Wolny kawałek ziemi zawsze prowokuje do zapełnienia... Akurat miałam sporego cisa rosnącego koło tarasu, którego trzeba było przesadzić. Te wszystkie czynności robiłam oczywiście wspólnie z mężem, ze wskazaniem na niego, sama nie dałabym rady... 

Kupiliśmy jeszcze buka pospolitego. 


Buk pospolity odm. Atropunicea - wolnostojące drzewo wysokości do 30m ozdobne z ciemno purpurowo-czerwonych, błyszczących liści. Dobrze znosi przycinanie - używany na cięte żywopłoty. Nadaje się na stanowiska słoneczne lub półcieniste. Preferuje gleby żyzne i przewiewne, zasobne w wapno.

buk pospolity

 Na koniec usunęłam drobne roślinki. Zostawiłam jedynie trochę sasanek i posiałam trawę.

         

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone