Aktualności Album Galeria  

 

Archiwum 

2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2024

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


luty... ale w koło jest zielono...

 

Najogólniej rzecz ujmując, mamy wiosnę... Dni coraz dłuższe, temperatura dodatnia z tendencją wzrostową nawet do 10 stopni. Chmur, deszczu i silnego wiatru aż nadto, tylko słońca mało, ciągle mało... 

Zimy, jak na razie nie widać. A jeżeli już się pojawi, to raczej epizodycznie. Ot, jakiś śnieżek szybko topiący się w promieniach słonecznych. Niewielki nocny przymrozek też wskazany, żeby za wcześnie przyroda nam się nie rozpędziła. Prognozy pogody jednak nie nastrajają optymizmem. Według nich wiosenną aurą będziemy cieszyć się w pierwszej połowie miesiąca. Później wróci śnieżna, mroźna zima... Tak, tak, to jest bardzo prawdopodobne, było nie było, luty to teoretycznie najzimniejszy miesiąc roku. Ale z drugiej strony, wszystko może się zdarzyć... Grunt, że teraz mamy początek lutego i wiosnę na całego :).

Pierwsza dekada lutego dobiega końca. Poranek 9 lutego w zimowej odsłonie. 

Wróciła zima. Przystroiła ogródek, aż miło patrzeć. Długo nie cieszyliśmy się tym widokiem. Wkrótce zaczął padać deszcz. Już koło południa mało co z zimowego przybrania zostało.

Temperatura nieco powyżej zera i deszcz, dla zimy to kiepski prognostyk.

Następnego dnia temperatura poszybowała aż do 12 stopni. Jak na luty, to całkiem niezły wynik. 

W ogródku znowu zielono. Szkoda, że tak mokro. W takich warunkach nawet nie ma co myśleć o wiosennych porządkach.

16 lutego, wiosna w pełnej krasie, co za dzień. Tak wspaniała pogoda sprowokowała nas do rozpoczęcia wiosennych porządków. Praca paliła mi się w rękach i dawała wiele radości. Z tego wszystkiego nie zrobiłam nawet jednej fotki. Przerwy na odpoczynek robiliśmy rzadko. Podczas jednej z nich mąż wypatrzył rudzika. Jak do tej pory, ani razu nie mieliśmy przyjemności oglądać tego ślicznego ptaszka w naszym ogródku. Na jego widok mąż chwycił za aparat.

Nie jesteśmy pewni, ale wydawało nam się, że rudzik nie był sam. Gdyby to była para, kto wie... może miejsce im się spodoba i zostaną z nami na dłużej. Byłoby super.

rudzik

Obecnie jedynym stałym mieszkańcem ogródka jest kos samiec. Z reguły mamy parę kosów, ale zeszłej jesieni jego partnerki już nie widzieliśmy. Najprawdopodobniej padła łupem kota.  Mam nadzieję, że wkrótce do naszego samotnego kosa dołączy nowa samiczka. 

Tulipany, czosnki ozdobne, rozchodniki, piwonie, liliowce pomarańczowe i żółte, krokusy już wschodzą.

tulipany

Kwitną stokrotki, nasze całoroczne kwiatuszki. Większość z nich miała pąki jeszcze jesienią. Wystarczyło kilka cieplejszych dni i pięknie zakwitły.

stokrotki

Niedługo zaczną kwitnąć przebiśniegi. Jest też kilka pąków kaczeńców.

kaczeniec przebiśniegi

Ostatnia dekada, pogoda constans. Mało słońca, dużo pochmurnego nieba. Temperatura bliska 10 stopni. 

A w ogródku pomalutku. Większych zmian nie widać, i dobrze... jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy...

Pogoda jest na tyle dobra, że można wybrać się na dłuższy spacer. Ostatnio poszczęściło nam się. Widzieliśmy gile, bieliki, sroki, parę dzięciołów zielonych, dzięcioła dużego samicę, sójkę, jemiołuszki. Te ostatnie akurat mąż wypatrzył z okna naszego domu. 

Podczas ostatniego spaceru nad Wisłę mogliśmy obserwować kormorany, czaple siwe i białe, kaczki krzyżówki, nurogęsi, gągoły, mewy.

W stawie przy wale wiślanym pływała para łabędzi.

łabędzie

W Parku Piszczele spotkaliśmy sikorki, gile, kosy. Mężowi udało się zrobić całkiem niezłe fotki samiczki czyżyka.

czyżyk samiczka

Koniec lutego, aż trudno uwierzyć, na termometrze 15 stopni, do tego pogodne niebo, rozszczebiotane ptaszki, kwitnące przebiśniegi, stokrotki, krokusy. Tylko patrzeć jak rozkwitną przylaszczki, forsycje...

To był najcieplejszy luty w historii pomiarów. Sama nie wiem, czy się cieszyć czy martwić...

       

Aktualności Album Galeria  

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone