Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2015

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


sierpień - afrykańskie upały uff...

 

Upalnie, słonecznie, a niechby jak najdłużej, byleby jakiś deszczyk od czasu do czasu się przytrafił... 

Temperatura powyżej 30-stki, wkrótce może zrobić się sucho. Póki co, po lipcowych deszczach ogródek w niezłej kondycji. 

Wśród zieleni drzew i krzewów iglastych kwitnie jeszcze co nieco: ketmia o różowych kwiatach, żółte rudbekie, słoneczniczaki, białe i fioletowe smagliczki, różnokolorowe kosmosy, eukomisy dwubarwne, fioletowe i białe liatry, czerwone maki, żółte uczepy, różowe i fioletowe kleome,  rozwar o jasno fioletowych kwiatach, pomarańczowa lilia tygrysia, tojad mocny, różowa budleja, goździk kamienny. 

Upały nie odpuszczają. Zaczyna robić się sucho. Czekam cierpliwie na deszcz. 

strzępotek ruczajnik
modraszek ikar
strzępotek ruczajnik

Temperatura w cieniu koło 35st., żar leje się z nieba. Taras rozgrzany, wręcz parzy, nie da się chodzić na bosaka, a na nim konik polny siedzi w najlepsze. Co jakiś czas podnosi  to jedną, to drugą kończynę do góry. Tylko pozazdrościć takiej wytrzymałości na temperaturę. 

konik polny

Pogoda zdecydowanie nie nastraja do pracy w ogródku, za to jak najbardziej akuratna na wypad w Tatry.  

Na szlaku do Hali Gąsienicowej usłyszeliśmy gwizd, nieco później zobaczyliśmy świstaka tatrzańskiego. Muszę przyznać, długo na tę chwilę czekałam...

świstak tatrzański

Wkrótce dostrzegliśmy drugiego, młodego osobnik. Trochę porozglądał się - wiadomo - ostrożności nigdy nie za dużo i zaczął jeść. Siedzieliśmy cicho, jak mysz pod miotłą, żeby nie spłoszyć zwierzaków i cieszyliśmy oczy jakże sympatycznym obrazkiem maluszka pożerającego nieco przyschniętą roślinkę. Dla tego widoku warto było pojechać w Tatry.

Świstak tatrzański należy do najrzadziej występujących kręgowców w Polsce. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce oraz Polska Czerwona Księga Zwierząt określają świstaka tatrzańskiego jako podgatunek silnie zagrożony (EN), zaś Czerwona Lista dla Karpat dla Polski nadaje mu oznaczenie "CR" - skrajnie zagrożony. [wikipedia.org].

świstak tatrzańsk

W odległości około pół godziny od Szpiglasowej Przełęczy, na tle czystego, błękitnego nieba widzieliśmy sokoła pustułkę, który w charakterystyczny dla siebie sposób zawisł akurat nad nami. 

pustułka

21 sierpnia, a deszczu jak nie było tak nie ma. Na szczęście chwilowo upał zelżał, temperatura nieco powyżej 20st. Noce też chłodniejsze (około 10st.). 

Susza dała się we znaki naszemu ogródkowi. Podlewamy głównie rośliny wsadzone w tym i zeszłym roku. Mam nadzieję, że przetrwają ten ciężki okres. Trawa też nie wygląda dobrze. Ostatni raz była skoszona pod koniec lipca. Prawie cały miesiąc czekałam z koszeniem na deszcz, ale nie doczekałam się.  W końcu nie wytrzymałam i skosiłam. Wydaje mi się, że teraz, mimo wszystko wygląda lepiej.

W ostatnim tygodniu sierpnia, tj. za dwa dni mają ponownie wrócić temperatury powyżej 30st...

25 sierpnia - spadł pierwszy deszcz w tym miesiącu... 

... a poza tym piękna, upalna pogoda z bardzo ciepłymi nocami (nieco poniżej 20st.) do ostatniego dnia miesiąca.

          

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone