Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2018

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


czerwiec, gorąco i sucho...

 

Czerwiec, to kolejny miesiąc tak upalny i suchy - przynajmniej początek. Taka pogoda, to zdecydowanie nie moje klimaty. Jestem przyzwyczajona do bardziej zróżnicowanej aury. W zasadzie do upałów mogłabym przywyknąć, najbardziej deszczu mi brakuje. 

W ogródku dalsze niespodzianki... 

Prawie miesiąc wcześniej zaczęły dojrzewać czereśnie. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. (3.06.2018)

czereśnie

Na wschodniej rabacie przekwitają bratki. Nie wyglądają najlepiej, mimo tego wstrzymuję się z ich usunięciem, bo zależy mi na jak największej ilości nasion. Mam nadzieję, że niedługo znowu pojawią się na rabacie. Jak na razie ich miejsce zajmują ostróżki polne, lawenda, maki polne, wrotycz, dzwonki skupione, goździki postrzępione, tawuła japońska. 

Rabata wschodnia nie jest łatwym miejscem dla kwiatów. Większość z nich jest mizerna, anemiczna. Już od pewnego czasu przestałam wsadzać nowe rośliny. Doszłam do wniosku, że będzie tam rosło to, co samo się rozsieje. W tym miejscu bardzo dobrze czują się bratki. Są też różowe i niebieskie ostróżki, nawiasem mówiąc ulubione kwiatki fruczaka gołąbka. W tym roku pojawił się wrotycz. Są też rudbekie, maki polne. Z zasadzonych kwiatków pozostała lawenda, liatra, dzwonki skupione, rozchodniki, przetaczniki, smagliczki, goździki, floksy szydlaste i kanadyjskie. Jest też pięciornik Tonga, ale jemu wybitnie nie pasuje to miejsce.  

W zeszłym roku znalazłam małą sadzonkę i przesadziłam ją na rabatę przy tarasie tuż obok klonika palmowego. Miałam nadzieję, że choć trochę się wzmocni na nowym miejscu. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.

pięciornik Tonga

rabata przy tarasie

Rabata przy tarasie w okresie kwitnienia tulipanów jest przez nie zdominowana. Poza nimi w zasadzie nic nie kwitnie. W tym czasie rabata jest bardzo energetyczna czerwienią i żółcią tulipanów, wygląda przepięknie. Niestety, tulipany przekwitają, a rabata mizernieje w oczach. Zawsze wtedy obiecuję sobie, że nie będzie tylu tulipanów w tym miejscu. Już mam brać się za wykopywanie cebulek, jeszcze raz zerkam na fotki z tulipanami i po raz kolejny zmieniam zdanie... Za jakiś czas na rabacie rozkwitają nowe roślinki, może nie tak energetyczne jak tulipany, ale nie można im odmówić uroku. 

Kwitnie jeszcze co nieco w innych miejscach ogródka.

Na zachodniej rabacie z brzózką kwitną ostróżki ogrodowe, słoneczniczaki, trzykrotki, maki polne, lawenda, rudbekie. Są też białe piwonie, różowe i czerwone już przekwitły.

Od strony północnej, wzdłuż ogrodzenia pachną kwiaty tawułek. W pobliżu czereśni smolinosy prezentują swoje pomarańczowe kwiaty. W odleglejszych zakątkach ogródka rozkwitają firletki, tojeść... 

Pierwsza dekada czerwca dobiega końca, a pogoda bez zmian - gorąco i sucho. Brak deszczu najbardziej daje się we znaki, jak zawsze trawie.

12 czerwca - coś drgnęło w pogodzie - na niebie tylko chmury i chmury, jakże upragnione, myślę że nie tylko dla mnie... a teraz czekam na solidny deszcz...

I doczekałam się. Chyba przez dwa dni padało, temperatura spadła do około 20 stopni. Na kilka dni wróciła wiosna. Ogródek złapał oddech, ale na krótko. Wróciły upały, bezchmurne niebo, słońce... susza...

A że pogoda sprzyja spacerom, często chodzimy na Pieprzówki. 

23 czerwca - początek zmian w pogodzie. Zrobiło się chłodniej, pada deszcz, od czasu do czasu niewielkie przejaśnienia i tak do końca miesiąca.

       

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone