Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2018

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


lipiec bardziej wiosenny niż letni...

 

Lipiec, pierwszy letni miesiąc, wcale nie taki letni... Temperatury bardziej wiosenne niż letnie, do tego pada deszcz, a to akurat mnie cieszy.

Długotrwała susza zniszczyła dużą część trawy. Po lipcowych deszczach trawnik wzmocnił się, ale i tak daleko mu do stanu chociażby z zeszłego roku.

18 lipca - dalej pada...

Prawie całą uwagę skupiam na trawniku. Chwastów jest tak dużo, że trudno je okiełznać. Najgorsza jest trawica. Walczę z nią kilka dobrych lat, niestety bez powodzenia. Kurdybanek i koniczyna też dają się we znaki. 

Ostatnia dekada lipca - diametralna zmiana pogody. Wróciło piękne, upalne lato z błękitnym niebem, temperaturą bliską 30 stopni. Ciekawe jak długo będziemy cieszyć się tak wspaniałą pogodą. Lipiec, jak do tej pory, nie rozpieszczał. Duża ilość opadów, nawiasem mówiąc bardzo potrzebnych, jednak już trochę zmęczyła. 

Od wielu lat w naszym ogródku kwitną polne ostróżki. Pierwsze kwiaty były ciemnoniebieskie. Z czasem zakwitały ostróżki o różowych kwiatach. W następnych latach pojawiały się również ostróżki różowe z białymi płatkami.

W tym roku zakwitły ostróżki polne o białych kwiatach.

ostróżka polna

W ogródku wyjątkowo mało owadów. Trafi się jakiś bielinek, trzmiel. Już od pewnego czasu kwitnie budleja. Miałam nadzieję, że jej kwiaty zwabią motyle, niestety nie zwabiły.

Ostatnio mąż zrobił fotkę owadowi podobnemu do biedronki, tyle, że ów owad w miejscu kropek miał paseczki. Mąż twierdzi, że to stonka ziemniaczana. Tylko co ona robiła na słoneczniczaku. Czyżby zmieniła swoje menu...

stonka ziemniaczana

Coraz mniej miejsc, w których można zobaczyć motyle i dlatego tak cieszy ich widok...

Ostatnie dni lipca upalne z temperaturą powyżej 30 stopni, z przelotnymi deszczami, burzami. Słońca też nie brakuje.

27 lipca - tego dnia, a raczej tej nocy mogliśmy obserwować najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca - trwało aż jedną godzinę i 45 minut. Następne tak długie zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć za przeszło sto lat, dokładnie w 2123 roku.

Zdjęcie z godziny 23:17, a więc po maksymalnej fazie całkowitego zaćmienia Księżyca, które miało miejsce o godzinie 22:20. 

Z lewej strony Księżyca widać już niewielki obszar oświetlany przez Słońce.

zaćmienie księżyca

    

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone