Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

 

Archiwum 

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2018

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


sierpień - upał daje się we znaki...

 

Sierpień - dalszy ciąg pogody z końca lipca. 

W ogródku...

Wyjątkowo wcześnie dojrzewają śliwki. W tym roku jest ich naprawdę dużo. Obrodziły też winogrona. Tak duża ilość gron na naszym winogronie jest po raz pierwszy. Rozsądek nakazywał usunięcie ich części, ale jakoś szkoda było...

Obfite deszcze, niekiedy przechodzące w ulewy, tyle że krótkotrwałe, wreszcie dostarczyły roślinom znaczącą ilość wody. Wszystko rośnie aż miło. Nawet nasza umordowana trawa wzmacnia się z każdym dniem. 

Sierpniowe kwiaty naszego ogródka to niezmiennie uczepy, smagliczki, maki, słoneczniczaki, ketmia, czarnuszki. Odradzają się kosmosy, nagietki. Kwitną też wilce, kleome, eukomis dwubarwna, bratki. Niebawem ponownie zakwitną rudbekie.

Już w zeszłym roku miałam ochotę wsadzić w ogródku coś szybko rosnącego. Najbardziej odpowiadała mi dynia. Liście szybko rosną, ma piękne, duże kwiaty, że nie wspomnę o owocach.

Wiosną wsadziłam nasiona dyni - na wszelki wypadek koło dziesięciu sztuk. Myślałam, że wykiełkują dwa, może trzy nasiona, a tu taka niespodzianka - 100% powodzenie.

Gdy były małe, ich widok bardzo mnie cieszył. Z czasem mój entuzjazm zaczął przygasać. Dynie rozrastają się bardzo szybko, na dodatek wspinają się na wszystko, co spotkają na swej drodze. Jedną ściągnęłam z sosny czarnej, inną z wiązu. Pięknie kwitną, ale jeszcze nie zawiązał się ani jeden owoc. 

dynia

21 sierpnia - upały trochę odpuściły. Termometr pokazuje 24 stopnie - jak dla mnie temperatura optymalna. Nawet dzisiejszy wieczór jest chłodniejszy, bardziej wilgotny, taki jesienny... 

Pod koniec sierpnia kwitną w zasadzie te same kwiaty. Brakuje jedynie ketmii, za to rozkwitają rozchodniki okazałe. Ponownie zakwitł pięciornik Tonga, bergenia. 

Na koniec jeszcze słów kilka o moich dyniach i parę fotek ma się rozumieć ;) 

Dynie mają przepiękne, duże kwiaty, ale bardzo nietrwałe. 

kwiaty dyni

 

Na zdjęciu jedna z moich pięciu dyń.

Rosną w oczach. Zajęły trawnik, utrudniając koszenie. Kiedy były małe, w czasie koszenia podnosiłam je. Teraz, przy takich rozmiarach pędów jest to niemożliwe. 

dynia

Wreszcie zawiązało się kilka owoców.

Nie jest ich dużo i są jeszcze małe, ale i tak jestem z nich dumna.

owoce dyni

 Patrząc na owoce, myślę że będzie trudno im dojrzeć... 

        

Aktualności Album Galeria  Księga Gości Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone