Aktualności Album Galeria Kontakt

 

Archiwum 

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2021

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


czerwiec... piękny czerwiec...

 

Czerwiec gorący, słoneczny, tylko deszczu brak...

Wyjątkowo późno zaczęły rozkwitać piwonie. To niewątpliwie efekt zimnej wiosny.

piwonia

Jeszcze słów kilka na temat bukszpanów.

Miesiąc temu mojej przyjaciółki podjęła walkę z ćmą bukszpanową. Do tematu podeszła jak najbardziej ekologicznie, co przyznam, w dobie pestycydów, trujących nie tylko szkodniki, ale przy okazji ludzi jest warte pochwalenia i naśladowania. Najpierw ręcznie wyłapywała gąsienice z krzewów, następnie profilaktycznie zastosowała oprysk ekologiczny lepinox. Jej szybka reakcja sprawiła, że  gąsienice nie zdążyły przeistoczyć się w owady. Po miesiącu walki z intruzem z nieukrywanym zadowoleniem i dumą oznajmiła mi, że odniosła sukces, choć przyznała, że łatwo nie było... :)

A jak nie zareaguje się w porę... nie ma najmniejszej szansy na uratowanie bukszpanów. 

bukszpany zniszczone przez gąsienice ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa została przywieziona z Azji. Po raz pierwszy zaobserwowano ją w 2006 roku na południu Niemiec. Jak widać dotarła do Polski. A, że nie ma naturalnego wroga, niszczy wszystkie bukszpany jakie spotka na swej drodze. Jedynie interwencja człowieka może ochronić krzewy.

Nieświadome, lekkomyślne działania człowieka mogą spowodować bardzo poważne skutki, jak w przypadku ćmy bukszpanowej. To niestety nie jedyny przykład, gdzie lekkomyślność, brak wyobraźni może doprowadzić nawet do wyginięcie rodzimych gatunków... 

Ostatnio zaglądamy nad staw, tuż przy wale wiślanym. Z jednej strony wału znajduje się ruchliwa droga... hałas przejeżdżających pojazdów, spaliny... dość nieciekawie...

Wystarczy wejść na wał, a po jego drugiej stronie, aż trudno uwierzyć - wręcz sielski klimat... latają ważki, motyle...  zewsząd słychać odgłosy przyrody, śpiew ptaków, plusk ryb, rechot żab... zupełnie inny świat...

staw przy wale wiślanym

Na liściu grążela drobnego siedzi żaba i kumka w najlepsze. Tuż nad nią na trzcinie  wyśpiewuje swoje trele trzciniak. Kilka metrów dalej brodząca po wodzie kokoszka wodna, a w jej pobliżu odpoczywa kaczka krzyżówka. I jeszcze pliszka siwa, z dziobem pełnym robaków, przycupnęła na kłodzie tuż przy brzegu stawu. Widać ma dzieci do wykarmienia. 

Sporym zaskoczeniem dla nas było spotkanie w tym miejscu żółwia. Wygrzewał się na wystającym z wody konarze powalonego drzewa. 

Na początku byliśmy przekonani, że to nasz rodzimy żółw błotny. Jednak po przejrzeniu zdjęć zaczęliśmy mieć wątpliwości. Wygląda na to, że to jest żółw ozdobny - w naszym kraju uznany za inwazyjny gatunek obcy, zagrażający naszemu ekosystemowi. W jaki sposób tam trafił? Najprawdopodobniej został wpuszczony do stawu przez jakiegoś lekkomyślnego właściciela zwierzaka, nie patrząc na konsekwencje swojego działania.

żółw ozdobny

Kiedy żółw ozdobny dostanie się do środowiska - sieje spustoszenie. Dieta  tego żarłocznego drapieżnika obejmuje szeroki zakres różnych gatunków roślin i zwierząt. Stanowić może zagrożenie  dla rodzimych płazów, ryb, a także bezkręgowców związanych ze środowiskiem wodnym. Może skutecznie konkurować z naszym rodzimym żółwiem błotnym. Jest źródłem wielu bakterii, grzybów czy wirusów, które mogą zostać przeniesione nie tylko na ryby, bezkręgowce wodne czy ptaki, ale także na człowieka.

Na stawie czekała nas jeszcze jedna niespodzianka - kokoszka wodna albo jak kto woli - kurka wodna. 

Kokoszka jest cała oliwkowobrunatnoczarna z białym podogoniem i żółtoczerwonym dziobem przechodzącym w czerwoną płytkę czołową. Nogi ma zielone o bardzo długich palcach bez błon pławnych. Dymorfizm płciowy nie występuje.

kokoszka wodna

Gatunek średniej wielkości ptaka wodnego z rodziny chruścieli.

kokoszka wodna

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

11czerwca - pierwszy czerwcowy deszczyk... Przez chwilę... może nieco dłużej... zrobiło się chłodno... 

i już zatęskniłam za latem...

A później przyszło lato... afrykańskie tropiki z temperaturą powyżej 30 stopni zalały cały kraj... wkrótce przyszła susza...

Ogródek nie wygląda za dobrze. Trawa w wielu miejscach sucha. Reszta roślin też w nie najlepszej kondycji. 

Druga połowa czerwca

Kwitną maki polne, przetaczniki, chabry, goździki, żurawki krwiste, żółte czosnki ozdobne, czarnuszka, nagietki, wrotycz maruna, ostróżki, tojeść rozesłana i kropkowana, rozchodniki, firletki wieńcowe...

Ostatnia dekada miesiąca dalej upalna. Nie mam nic przeciwko upałom, owszem nawet je lubię, ale praca w ogródku w temperaturze dużo powyżej 30 stopni... no nie... 

Dwa miesiące temu na stronce zamieściłam fotki  godów gołębi, a teraz z przyjemnością przedstawiam owoce tych starań.

Młode grzywacze są bardzo ufne, często padają łupem kotów.

grzywacze

Pozostawione w trawie nie mają żadnej szansy w konfrontacji z kotem.

Karmienie malucha na wysokim świerku jest zdecydowanie bezpieczniejsze. 

grzywacze

Nieraz widziałam, jak dorosły gołąb zostawia swoją latorośl na gałęzi świerka i odlatuje. Młody czeka wytrwale na rodzica. Jego cierpliwość zostaje nagrodzona.

grzywacze

A jak już jestem przy świerku...

Na gałęzi świerka przysiadł szczygieł. Z uwagą rozglądał się wkoło. Ciekawe czego szukał... może nasion szyszek, a może jakiegoś robaczka, chociażby mszycy. Muchą latającą tuż przy dziobie pewnie też by nie pogardził.

szczygieł

Szczygieł - niewielki ptak pochodzący z rodziny łuszczaków o ciekawym ubarwieniu. Żółto-czarne skrzydła, jasny spód ciała i kontrastująca z nim czarno-ruda głowa sprawiają, że szczygły są ptakami, których nie można pomylić z innymi. 

Za to identyfikacja następnego ptaka już nie jest tak prosta, przynajmniej dla mnie. Poniżej na zdjęciu, najogólniej rzecz ujmując, mam dzięcioła. Tego jestem pewna;)... ale jaki to gatunek... postawiłam na dzięciołka... no i pomyliłam się. Po dwóch latach udało mi się, myślę, że tym razem poprawnie, rozpoznać gatunek. To dzięcioł duży, tyle że młody osobnik.

Dzięcioł duży to najpospolitszy z naszych dzięciołów.  Jest to ptak wielkości szpaka. W jego ubarwieniu dominują barwy czarna, biała i czerwona. Czarny jest grzbiet, wierzch głowy i ogon, skrzydła czarne z białymi plamami. Pierś i górna część brzucha są białe,  bez podłużnych pasków, natomiast dolna część brzucha i podogonie jaskrawoczerwone. U samca na tylnej części głowy znajduje się jaskrawoczerwona, poprzeczna pręga, której brak u samicy.

Ptaki w szacie młodocianej mają brudnoczerwone ciemię.

Dzięcioł duży w naszym kraju objęty jest całkowitą ochroną gatunkową.

dzięcioł duży, młody osobnik

A teraz kolej na pliszki...

Pliszka żółta jest najmniejsza z całej rodziny pliszkowatych. Pliszka żółta występuje w kilkunastu podgatunkach, różniących się ubarwieniem głowy. 

U gniazdującego w Polsce podgatunku samiec ma głowę szarą z białą brwią i wąsem. Spód ciała żółty, grzbiet oliwkowozielony, szarozielone skrzydła z jaśniejszymi pasami i ciemnoszary ogon z białymi brzegami. Dziób i nogi czarne. Samice są bardzo podobne do samców, jedynie mają mniej jaskrawe, przytłumione, bardziej jednolite oliwkowożółte barwy upierzenia, oliwkowozieloną głowę i żółty brzuch.

pliszka żółta samiec

W stosunku do innych pliszek ma dość krótki ogon. Lata ze specyficzną lekkością - lotem falistym. Jest nieco mniejsza od pliszki siwej. [wikipedia.pl]

Dla porównania pliszka siwa

 

Jest mało płochliwym ptakiem i chętnie przebywa w towarzystwie człowieka, mimo to zachowuje ostrożność. Zwykle przesiaduje na ziemi. Nie boi się przebywać w zupełnie odsłoniętych miejscach. Charakterystyczny dla pliszki siwej jest bardzo długi czarny ogon. [wikipedia.pl]

pliszka siwa

Na terenie Polski pliszka znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.

24 czerwca - najpierw burza, potem przyjemny chłód, aż wreszcie w nocy doczekaliśmy się solidnego deszczu... co za ulga...

A teraz do roboty... bo nazbierało się przez te upały...

Dzień przerwy od deszczu i znowu... tym razem lunęło aż miło... 

Następnego dnia wrócił błękit nieba. Na szczęście upałów, póki co, nie ma. 

        

Aktualności Album  Galeria Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone