Aktualności Album Galeria Kontakt

 

Archiwum 

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


Rok 2022

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


A
ktualności
 


czerwiec... pogoda, jak na czerwiec przystało...

 

Czerwiec słoneczny, gorący... jak marzenie...

5 czerwca 

W zeszłym miesiącu na stawie pływał samotny łabędź. Miesiąc później w tym samym miejscu znowu go spotkaliśmy, tyle że już nie był sam...

Łabędziowi towarzyszyła samica z ośmiorgiem młodych.

łabędź niemy

Siedzieliśmy na wale i najzwyczajniej w świecie gapiliśmy się na te śliczne maleństwa. Nasza obecność, niestety nie spodobała się samcowi. Łabędzie są ptakami terytorialnymi, wykazującymi dużą agresję, zwłaszcza gdy wychowują młode. Wtedy są wyjątkowo niebezpieczne. 

Jak rozpoznać, że łabędź zamierza zaatakować... Zaczyna pochylać głowę i wyciągać ją w stronę potencjalnego intruza. W ten sposób pokazuje gotowość do ataku. Kolejnym etapem jest rozłożenie skrzydeł. Dzięki temu ptak wydaje się o wiele większy niż w rzeczywistości. Jeżeli intruz nie wycofa się, łabędź wydaje ostrzeżenie słowne i zaczyna atakować. 

łabędź niemy

Po demonstracji siły "nasz łabędź" chyba doszedł do wniosku, że nie stanowimy zagrożenia. Przez jakiś czas jeszcze spokojnie pływał, zerkając w naszą stronę. W końcu stracił zainteresowanie i wrócił do swojej rodziny. Mówiąc szczerze byliśmy zaskoczeni jego zachowaniem, odległość około 20 metrów wydawała się bezpieczna. 

łabędź niemy

Pierwsza dekada czerwca za nami. Piękny błękit nieba, a co z deszczem...

Ostatnia dekad czerwca. Zrobiło się bardzo sucho... nie pamiętam kiedy ostatnio kosiłam trawę... ogródek wygląda fatalnie...

Pod koniec czerwca w naszym ogródku mieliśmy okazję oglądać mewy śmieszki.

Najpierw z nieba spadła kromka chleba. Wkrótce sfrunęły dwie mewy. Zrobiło się zamieszanie. Pierwsza, która chwyciła chleb, nie pozwoliła sobie go odebrać. Druga chodziła za nią krok w krok. Nawet próbowała łapać ją za ogon. W końcu obie mewy odleciały.

mewa śmieszka w szacie godowej

Do ogródka wrócił spokój.

    

Aktualności Album  Galeria Kontakt

Powrót na stronę główną

Copyright H&W Krupińscy
Wszelkie prawa zastrzeżone